BULGARİSTAN’DAN YURTDIŞINDA DOĞAN BEBEKLERE YENİ KİMLİK

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’dan Yurtdışında Doğan Bebeklere Yeni Kimlik

Bulgaristan’dan Yurtdışında doğan Bebeklere Yeni Kimlik önerisi parlamentoda 102 oyla kabul edildi.

Bulgaristan Parlamentosu’nda alınan yeni karara göre yurt dışında doğan bebeklere özel kimlik belgesi tanımlanacak.

Yürürlüğe girecek yeni Bulgar Kanunu’na göre; yurtdışında doğmuş Bulgaristan kökenliler ve eski Bulgar topluluklarına özel kimlik kartı ve belgelendirme yapılacak. Tanımlanan yeni kimlik ve belge ile dilediklerinde vizesiz Bulgaristan seyahati gerçekleştirebilecekler. Ancak, kimlik Avrupa Birliği ülkelerinde serbest dolaşımda geçerli olmayacak.

Parlamento tarafından onaylanan kanunla Arnavutluk, Sırbistan, Makedonya, Moldova ve Ukrayna’da yaşayan Bulgar vatandaşları ve eski Bulgar göçünden dolayı dünya kapsamında farklı ülkelerde yaşamak zorunda kalan vatandaşlar için özel belgeler sağlanmış olacak. Bu belgeler, kişinin ana yurduna gerçekleştireceği ziyaretleri prosedür ve protokole takılmadan gerçekleştirebilmesini sağlayacak.

VİZESİZ SEYAHAT EDEBİLECEKLER

Tasarı önerisini Parlamentoya sunanlardan biri olan vekil Julian Angelov göre; dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan 5 milyona yakın Bulgar vatandaşı için bu kanun büyük kolaylık sağlayacak. Kanun amacının,  kişilerin diledikleri zaman Bulgaristan’ı ziyaret edebilmeleri olduğunun altını çizen Angelov, bu kişilerin kanun çerçevesinde tanınan haklarla Bulgaristan’da yaşayabileceklerini ve mülk satın alabileceklerini de belirtti. Angelov, kimliğin daimi ikamet statüsünde olduğunu da vurguladı.

Angelov açıklamasında, Ukrayna’da yaşananlar sıkıntılar sebebiyle Bulgaristan’a dönmek isteyen vatandaşlara o dönem yasal prosedürler sebebiyle zamanında yardım edilemediğini hatırlatarak, demografik sorunların bu kanunla kısmen çözüleceğini kaydetti.

Parlamento’nun bir diğer partisi olan Bulgar Sosyalist Partisi ise tasarıyı desteklemiyor. BSP’li vekiller, söz konusu kanun tasarısının, Avrupa yasalarına aykırı olduğunu belirterek ret oyu kullandı.  Ayrıca, Bulgaristan yasalarının yurtdışındaki vatandaşlar için de yeterli yasal imkanlar sağladığını belirten Sosyalist Parti yetkilileri, yasanın kabul edilmesinin Avrupa yasalarını çiğneyeceğini belirterek, farklı kötü tekliflere yol açabilecek bir fırsat olarak nitelendirilebileceği konusunda da uyarıda bulundular.

Bulgaristan’dan yurtdışında doğan bebeklere yeni kimlik, Türkiye’de doğacak Bulgar vatandaşlarını da ilgilendiriyor. 1989 yılında gerçekleşen zorunlu göç kapsamında Türkiye’ye sığınan Bulgar vatandaşları için önem arz eden bir ülke konumunda.  2019 nüfus verilerine göre 350 Bin Bulgaristan vatandaşı Türkiye’de ikamet ediyor. Yine 2019 verilerinde Almanya’da 416 bin, Yunanistan’da 300 Bin, İspanya’da 250 Bin, Fransa’da 80 Bin ve Amerika’da 300 Bin Bulgaristan vatandaşı bulunuyor. Bu yeni kanunla farklı ülkelerde yaşayan vatandaşlar ülkelerinde ayrıcalık kazanmış olacaklar.

Kaynak: “Diplomatik Haber”

 


İçeriği Paylaş