‘Bulgaristan’daki Türkler yeniden ayağa kalkacaktır’

Haberler STK'lardan Haberler
İçeriği Paylaş

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu, ” Ben inanıyorum ki 26 yıl önce olduğu gibi Bulgaristan’daki Türkler yeniden ayağa kalkacaktır, yeniden kimliğine, kendine, kültürüne, dinine sahip çıkacaktır, yeni oluşuma da bu ölçüde destek vereceklerdir diye düşünüyoruz” dedi.

Hacıoğlu, Balkan Türkleri Federasyonu Edirne Şubesi’nde gazetecilere yaptığı açıklamada, Eski Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan’ın başkanlıktan uzaklaştırılmasının hoş karşılanmadığını söyledi.

HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan’ın Rusya yanlısı açıklamalarını toplumun kabul etmediğini anlatan Hacıoğlu, “Bulgaristan ve Türkiye’de yaşayan Türkler ivedilikle yeni bir oluşum olmasını istiyor. Özellikle camiamızın çoğunlukla yaşadığı İzmir, Bursa, İstanbul ve Trakya’daki soydaşlarımız yeni bir oluşumun beklentisi içerisindeler” diye konuştu.

Mestan ile görüştüğünü ifade eden Hacıoğlu, şunları kaydetti:

“Aldığımız bilgilere göre, 27 Şubat’ta yeni partinin kuruluş toplantısı yapılacak. Yeni oluşum büyük bir ilgi görüyor. Hatta İzmir, Bursa, İstanbul ve Trakya’da yaşayan gazilerimiz, Türklük kimliği ve hakları için ceza evlerinde yatmış insanlarımız kurucu üye olmayı ifade ettiler. Biz bunu sayın Lütfi Mestan’a ve çalışma arkadaşlarına ilettik. Umuyoruz ki olumlu cevap alırız. Türkiye’de yaşayan Bulgaristan Türkleri de oluşabilecek yeni partide bizzat her kademesinde görev almak istiyorlar. Ben inanıyorum ki 26 yıl önce olduğu gibi Bulgaristan’daki Türkler yeniden ayağa kalkacaktır, yeniden kimliğine, kendine, kültürüne, dinine sahip çıkacaktır, yeni oluşuma da bu ölçüde destek vereceklerdir diye düşünüyoruz. Partinin ismini sayın Lütfi Mestan, Dost Partisi olarak açıkladı. Bunun açılımı Bulgaristan’da serbestlik, sorumluluk ve hoşgörü içi demokratlardır. Bunlar yan yana geldiği zaman güzel bir isim oluşturuyor. Umarız ki tüm dostlar bir araya gelir ve yeni oluşumda buluşur.”

“Türkiye’ye giriş yasağı”

HÖH Onursal Başkanı Doğan ve HÖH Milletvekili Delyan Peevski’ye Türkiye’ye giriş yasağı konulduğuna ilişkin Avrupa basınında haberler çıktığını anımsatan Hacıoğlu, şöyle devam etti:

“Net bilgimiz olmamakla beraber bu iki adamın yan yana getirilmesi çok manidardır. Bulgaristan kamuoyunda halen bu konu tartışılmaktadır. Peevski Bulgaristan medyasının yüzde 70, 80 gibi bir oranına sahiptir ve Türkiye karşıtı propaganda yapmaktadır. Bu kararın siyasi bir karar olduğu algısını yaratmaya çalışıyor. Bizler bunun siyasi bir karar olmadığını düşünüyoruz. Tamamen bu konunun uluslararası bazı ticari meselelerle bağlı olduğuna inanıyoruz. Peevski, Bulgaristan’da oligarşinin başında bir isim olarak adlandırılıyor.
Bunu da kendileri söylüyor. Açık söyleyelim Ahmet Doğan ve Peevski’nin Türkiye’ye giriş yasağıyla ilgili bir memnuniyet söz konusu, bunu ifade edebiliriz.”

Kaynak: Anadolu Ajansi


İçeriği Paylaş