Bulgaristan’daki siyasi kriz

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Anayasa Mahkemesi’nin Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) milletvekili Delyan Peevski’nin mazbatasını iptal etmemesi, aylardır sokak gösterilerini sürdüren göstericilerin Bakanlar Kurulu protokol girişindeki güvenlik kordonunu aşmak istedi. Bunun üzerine polis ile göstericiler arasında çıkan arbedede 6 kişi gözaltına alındı.

Anayasa Mahkemesi hakimleri bugünkü toplantısında anamuhalefet, Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar Partisi’nin (GERB), Delyan Peevski’nin mazbatasının iptal edilmesi yünündeki başvurusunu görüşerek Peevski’nin milletvekili kalmasına karar verdi.

Anayasa Mahkemesi’nin resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, 5 hakimin Peevski’nin Devlet Ulusal Güvenlik Ajansının (DANS) Başkanı olarak yemin etmesiyle milletvekiliğinin düştüğü yönünde görüş bildirirken, 6 hakimin milletvekili statüsünün devam ettiğine dair görüş beyan ettiğini açıkladı. Bir hakimin ise çekimser kaldığı bildirildi.

Böylece Anayasa Mahkemesi üyesi 12 hakim konuyla ilgili uzlaşı sağlayamayarak GERB’in iptal isteğini kabul etmedi. Anayasa Mahkemesinin Peevski’yi milletvekili olarak kalmasına karar kılmasının ardından Bakanlar Kurulu önünde aylarca devam eden halk gösterileri tekrar canlandı. Göstericilerin, Bakanlar Kurulu’nun protokol girişinin önündeki polis kordonunu aşmaya çalışması üzerine polisle göstericiler arasında çatışma yaşandı. Güvenlik güçleri, göstericilerin kordonu aşmasına izin vermiyor. İçişleri Bakanlığı basın merkezinden 6 göstericinin gözaltına alındığı açıklandı.

33 yaşındaki Delyan Peevski’nin, haziranda DANS Başkanı olarak atanması ülke genelinde tepkilere neden olmuştu. Delyan Peevski’nin atamasına karşı çıkan binlerce gösterici başkent Sofya’da ve diğer büyük şehirlerde sokak gösterileri başlatmıştı. Peevski, tepkiler karşısında istifa etmek zorunda kaldı ancak gösteriler dinmedi. İstifanın ardından sokak gösterileri hükümet karşıtı protesto gösterilerine dönüştü. İlk günlerde olduğu gibi gösterilere katılanların sayısı azalsa da gösteriler yaklaşık 3 aydır devam ediyor.

Batılı gözlemciler tarafından Bulgaristan’daki oligarşik çevrelere mensup olduğu belirtilen 33 yaşındaki Peevski, annesi İrena Krısteva’nın sahip olduğu medya grubunun gölgedeki patronu olarak da biliniyor.

TRT Haber


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.