Bosna Hersek ve Sırbistan arasında bir ilk

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

bosnahersek-sirbistan

Bosna Hersek ile Sırbistan, Saraybosna’da Ortak Bakanlar Kurulu düzenledi. Ev sahibi, Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic ilk kez düzenlenen toplantı öncesinde Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic’i askeri törenle karşıladı.

 

Bosna Hersek ile Sırbistan, Saraybosna‘da ortak bakanlar kurulu düzenledi. Bosna Hersek Meclisi’ndeki “tarihi” toplantıya, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ve Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdic’in yanı sıra iki ülke bakanları katıldı.

Ev sahibi Zvizdic, ilk kez düzenlenen toplantı öncesinde Sırp mevkidaşı Vucic’i askeri törenle karşıladı.

Bakanlar kurulunun ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Zvizdic, toplantının çok olumlu geçtiğini belirterek, başta ekonomik ilişkiler olmak üzere birçok alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesi konusunda mutabık kaldıklarını söyledi.

Ortak bakanlar kurulunun, bölgesel işbirliği açısından diğer ülkelere de örnek teşkil ettiğini ifade eden Zvizdic, “Son dönemde özellikle Batı Balkanlar’da yaşanan sorunların çözümü noktasında bugün yapılan toplantının anlamı büyüktür. Toplantı, bölgedeki her türlü sorunun çözümü konusunda diyaloğa açık olduğumuzu göstermektedir” diye konuştu.

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic de ortak Bakanlar Kurulu’nun birçok açıdan önemli olduğuna işaret ederek, Bosna Hersek ve Sırbistan’ın özellikle ticari işbirliği açısından sürekli gelişen ilişkilere sahip iki ülke olduğunu kaydetti.

İki ülke vatandaşlarının da farklı olacak bir gelecek arayışında olduklarını aktaran Vucic, “BosnaHersek bizim en önemli ortaklarımızdan birisi. Bosna Hersek ile ilişkilerimizdeki beklentimiz 4-5 yılı içerisinde ticari anlamda en iyi iki ortak haline gelmemiz” dedi.

Vucic ayrıca, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in “ülkesinin mültecilerin girişini engellemek için Avusturya sınırını kapatması durumunda, Balkan ülkelerinde askeri anlaşmazlık çıkabileceği” yönündeki açıklamasına cevap olarak da, “Açıklamanın iyi niyetle yapıldığını düşünüyorum. Bu tarz gerginliklerin yaşanmasını istemem. Siyasi gerginlikler anlamında Batı Balkanlar’da durum parlak değil. Mesela Makedonya’da, Priştine’de, Podgorica’da, Romanya’da yaşananlara bakın. Avrupa sığınmacılar nedeniyle panik içinde, ancak biz değiliz” ifadesini kullandı.

Ortak bakanlar kurulunun ardından iki ülke arasında Kayıp Kişilerin Bulunmasına Dair İşbirliği Protokolü, Sokullu Mehmed Paşa Köprüsü’nün Korunmasına Dair İşbirliği Protokolü, Çevrenin Korunmasına Dair Anlaşma ve Telekomünikasyon Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı imzalandı.

Öte yandan, iki ülkenin bakanları da gün boyunca mevkidaşlarıyla ikili gelişmeler gerçekleştirdi.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş