İşte Fransa’nın Yunanistan’da yatırım yapmak istediği 7 sektör

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Yunanistan’ı çok sayıda Fransız işadamıyla birlikte ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa’nın Yunanistan’da yatırım yapmak istediği 7 sektörü açıkladı.

Başbakan Antonis Samaras ile birlikte Yunanlı ve Fransız işadamlarına yönelik iş yemeğine katılan François Hollande konuşmasında “Yunanistan’daki özelleştirme programlarıyla ilgilenen Fransız şirketlerden bu programa geniş bir şekilde katılmalarını rica ediyorum. Yunanistan Başbakanı ile özelleştirmelerin yapılacağı ve Fransız şirketlerin yer alabileceği sektörleri tek tek ele aldık” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Antonis Samaras “İyimser rolünü oynamak istemiyorum ama 2013 yılı için belirlenen 2,6 milyar euro’luk gelir hedefi özellikle OPAP ve DEPA’nın Nisan ayındaki özelleştirilmelerinden elde edilecek.” dedi.

François Hollande’e eşlik eden Fransa Maliye Bakanı Pierre Moscovici de Fransız şirketlerin özelleştirmelerle ilgili ihalelere katılacağı yönünde söz verirken, “win-win” (kazan-kazan) yöntemiyle gerek Fransız şirketlerin gerekse de Yunanistan’ın bu işten kazançlı çıkacağını kaydetti.

Fransız şirketlerin Yunanistan’da yatırım yapmayı planladığı 7 sektörü ise şöyle:

Doğalgaz ve petrol araştırmaları: Fransız heyeti Yunanistan hükümetine Fransız Total Grubu’nun İonya Denizi ile Güney Girit’te yapılacak doğalgaz ve petrol (hidrokarbon) araştırmalarıyla ilgilendiğini aktardı. Diğer taraftan Fransız EDF tarafından kontrol edilen İtalyan Edison şirketinin de mevcut taliplerle ortaklığa giderek Yunanistan Doğalgaz Şirketi DEPA’nın özelleştirilmesi ihalesine katılma ihtimali bulunuyor.

Su sektörü: Selanik Su ve Kanalizasyon İşleri Dairesi’nin (EYATH) %5’ine sahip olan ve sektörün en büyük firmaları arasında yer alan Suez şirketi, gerek Selanik gerekse de Atina Su ve Kanalizasyon İşleri Dairesi (EYDAP) ile yakından ilgileniyor. Hafta içinde EYATH’ın ihaleye sunulması beklenirken, bir diğer Fransız şirketi Veolia’nın da bu ihaleye katılması bekleniyor.

Hipodrom: Yunanistan At Yarışları Federasyonu için de bu hafta içinde ihale başlatılması beklenirken, Fransız hipodromlarının idaresini elinde bulunduran ve yıllık 9,5 milyar euro ciro eden PMU şirketi Yunanistan At Yarışları Federasyonu’nun özelleştirilmesi ihalesine katılacak. Fransız şirket uzun zamandır Yunanistan’da at yarışlarının yapılması ve bahis oynanması konusuyla yakından ilgileniyor

Demiryolları: Fransız demiryolları şirketi SNCF özellikle ticarî ulaşım sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor ve olası ihalelere katılmaya hazırlanıyor.

Otobanlar: Yunanistan’daki Rio-Antirio köprüsünü idare eden ortaklardan biri olan Vinci şirketinin büyük yol projelerini ve otobanlar konusundaki ihaleleri sıkı takibe aldığı öğrenildi.

Marinalar: Yunanistan’ın özelleştirmeyi planladığı 48 marinayı da Fransız şirketlerin mercek altına aldığı kaydedildi.

DEİ: Son yıllarda büyük sorunlar Yunanistan Elektrik Kurumu’na da DEİ Fransızla büyük ilgi gösteriyor.

Yunanistan ile Fransa arasında turizm anlaşması

Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın Yunanistan ziyareti kapsamında en önemli anlaşmalardan biri de Yunanistan ile Fransa arasında imzalanan turizm işbirliği anlaşması oldu.

Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni’nin Fransız mevkidaşı Sylvia Pinel ile imzaladığı anlaşma, Yunanistan ile Fransa’nın turizm sektöründeki ilişkilerinin güçlendirilmesini öngörüyor. Dostane bir havada geçen Kefaloyanni-Pinel görüşmesinde Fransa’dan Yunanistan’a yönelik turist akımını arttırmak amacıyla ortak turizm programlarının düzenlenmesi konusunda mutabakata varılırken, görüşmede ayrıca ikili konular dışında turizme yönelik yatırımlar ve gastronomi turizmi gibi alternatif turizm türleri masaya yatırıldı.

Azınlıkça Online®


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.