Seçimlerden Sonra Bulgaristan’da Siyasi Manzara

Dr. Bayram Çolakoğlu
İçeriği Paylaş

Birçok tartışmadan sonra 5 Ekim erken genel seçimleri de geride kaldı. Şimdi tartışmalar ve yorumlar yeni hükümetin kurulması ekseninde devam ediyor. Kim başarılı, kim başarısız? Bu konuda da herkes eteğindeki taşları dökmeye başladı.

Halkın Temel Mesajında Değişim Yok

Seçimlere katılım oranı yine yüzde ellinin altında kaldı. Bu Bulgaristan halkının siyasete temel mesajıdır. Diğer bir ifade ile siyasete ve siyasi aktörlere güven problemi devam ediyor. Siyasi partiler ne yapıp edip, sandığa gitmek yerine evinde kalmayı tercih eden seçmeni harekete geçirecek bir şeyler yapmalı. Bu da değişim ve inandırıcı olmakla olacak. Hizmet siyasetini ön plana çıkartmakla olacak. Bazı siyasetçilerin emekliğe ayrılması ile olacak. Sözü ile fiili bir olan siyasetçi tipi ile olacak. Netice itibariyle harbi siyasetçi çıkmalı!

Kaybedenler ve Kazananlar

Bu seçimde en büyük hezimet yaşayan parti BSP oldu. Yurtdışı oylar da dikkate alınınca büyük ihtimal Bulgaristan’daki üçüncü parti konumuna düşecek. Dolayısıyla başarılı partilerden birisi de HÖH; o da ülkenin ikinci büyük siyasi gücü olabilir. Oy oranını ve milletvekili sayısını artırdı. Bir başka başarılı olan Reformcu Blok, o da barajı geçip geçemeyeceği tartışılırken % 9 civarı bir oy alırken 23 de milletvekili çıkartmayı başardı. Reformcu Blok’un milletvekillerinden üçü Hürriyet ve Şeref Halk Partisi’nden seçildi. GERB oy oranını bir miktar artırarak birinci parti olmasına rağmen milletvekili sayısı düştü. ATAKA bu dönemde mecliste olacak ve diğer milliyetçi partiler…

Koalisyon İhtimalleri

Seçimlerden önce ve seçimlerin hemen ardından koalisyon senaryolarına dair açıklamalar devam etti. Her şeyden önce GERB’siz bir hükümet görünmüyor. GERB adına açıklama yapan Rumyana Bıçvarova, partisini milletvekili sayısı azalsa da seçimin galibi olarak ilan etti. Koalisyon müzakereleri hakkında da işaret verdi. Önce Reformcu Blok -Hürriyet ve Şeref Halk Partisi yer almamak şartıyla- sonra da Vatanseverlik Cephesi ile hükümet görüşmeleri yapılacağını beyan etti. Zaten zor olan hükümet kurma seçeneklerini, “Sansürsüz Bulgaristan ve HÖH ile birlikte olmayı arzu etmiyoruz” diyerek, daralttı.

Açıklanan bu yol haritası Bulgaristan’da hala Türklerin asli unsur olduğunu, eşit vatandaş olduklarını kabul edemeyen bir zihniyete dayanıyor. Aslında en kolay koalisyon seçeneği GERB ve HÖH ortaklığı ile kurulacak hükümet senaryosudur. Siyasi tarihimizde birbirine düşman gibi görünen partilerin kurduğu koalisyon hükümetlerini unutmayalım. Ancak böyle bir koalisyonda HÖH’ün mutlaka koalisyon şartları olmalı, zorunlu Türkçe dersleri ve vakıf mallarının iadesi ile eşit vatandaşlık konularındaki eşitsizliklerin giderilmesi gibi… Bu seçenek bana imkânsız görünmüyor. Hatta bu koalisyona Hürriyet ve Şeref Halk Partisinin dışlanmadığı Reformcu Blok da dâhil edilebilir. Böylece Bulgaristan’da yapılması gereken köklü reformlar için de geniş tabanlı, pamuk ipliğine bağlı olmayan bir hükümet kurulmuş olur. Böyle bir senaryoda mutlaka milliyetçi fırtınalar çıkacaktır. Ama hiçbir fırtına süreklilik arz etmez. Bulgaristan’ın demokratik gelişiminde ciddi bir merhale kat edilir.


İçeriği Paylaş