Bulgaristan’da yerel seçimlere 59 parti ve 7 ittifak katılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Merkez Seçim Komisyonu Sözcüsü Aleksandır Andreev, basına yaptığı açıklamada, “Yerel yönetim seçimlerine 59 parti ve 7 ittifak katılacak” diye bildirdi.

Parti ve ittifakların kayıt süresi 11 Eylül 2019’da sona erdi. Yasal süredekayıt için 64 parti ve 8 ittifak başvurdu. 59 parti ve 7 ittifakın kaydı yapılırken 5 parti ve 1 ittifakın kayıt başvurusu reddedildi. Reddin nedeni, başvuru belgelerinin MSK kararlarına uymaması veya destekçi sayısının gerekli olan 500 kişiden az olmasıdır.

Andreev,”2015 yılında yapılan önceki yerel seçimlere 71 parti ve 3 ittifak olmak üzere toplam 74 oluşum katılmıştı. 81 parti ve 3 ittifak kayıt başvurusunda bulunmuştu. Şimdiye kadar seçimlerle ilgili MSK’ya 3 uyarı ve 9 şikayet yapıldı” dedi.

MSK’nun temel prensip kararları arasında 993 sayılı oy pusulası bastırılmasını kontrol etme kararı bulunuyor. 1055 sayılı karar, tercihli oyların sayılması ve oyların sayılması ve seçim tutanaklarının doldurulması ile ilgilidir. Andreev,”Tercihli oy kullanılmadığı takdirde liste başı adayın lehine geçerli sayılıyor” diye anımsattı.

Partilerin, yerel seçim ittifaklarının ve girişim komitelerinin kayıt süresi 16 Eylül’de dolacak. Bu tarihte oy kullanma hakkına sahip Avrupa Birliği vatandaşları, seçmen kütüğüne kayıt olmak için başvuruda bulunabilirler. Andreev,”Önceden seçmen kütüğüne kaydı yapılmış AB vatandaşlarının, kaydı iptal edilmemişse başvuru yapmalarına gerek yoktur” dedi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş