Başkonsolostan Batı Trakya Gerçeği!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener Edirne’de katıldığı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği iftarında yaptığı konuşma ile adeta bir gerçeği haykırarak yemeğe katılan Batı Trakyalılara buz gibi rüzgar estirdi.

Edirne Lalezar restoran tesislerinde düzenlenen iftara Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Gecede konuşan konuklardan İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete, Gümülcine seçilmiş müftüsü İbrahim Şerif ve Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener Yaptıkları konuşmalarla adeta yemeğe katılanlara nasihat verdiler ve fırça niteliği taşıyan konuşmaları ile yemekte buz gibi hava estirdiler.

Yıllardır Batı Trakya’da birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıldığı ancak görülen resmin böyle olmadığını anlatamaya çalışan ilgililer kısır çekişmelerin, kapı arkasında yapılan pazarlıkların ve en önemlisi yapılan dedikodu ve karşılıklı karalamaların Batı Trakya insanına zarar verdiğini Yunanistan’ın ekmeğine yağ sürdüğünü iddia ettiler.

Gecede konuşan Gümülcine Başkonsolosu Osman İlhan Şener, sadece Ramazan aylarında bir araya gelerek birlik ve beraberliğin sağlanamayacağını belirterek;

“Buradaki çok güzel bir görüntü ama siz yıl boyunca birlik içerisinde olmak zorundasınız. Birlik içerisinde değilsiniz, bölük pörçüksünüz. 

Çok açık konuşayım, dedikodu yapıyorsunuz, laf taşıyorsunuz. Birbirinizi gammazlıyorsunuz. Sonra birbirinizin yüzüne gülüyorsunuz, bunları kesmeniz gerekiyor.

Artık ben yaptım değil, biz yaptık demeyi öğrenmelisiniz. Azınlık içinden biri bir şeyi başardığı zaman alkışlamayı öğrenmelisiniz. Çünkü azınlık davasına hizmet ediliyor. 

Azınlık okuluna sahip çıkın sayın soydaşlarım. Ben bir senedir görevdeyim birçok köye gidiyorum. Camiler dolu Allaha şükür ama azınlık okuluna sahip çıkmazsanız, 10 sene sonra o camilerde cemaat kalmayacak. Lütfen sahip çıkın azınlık okulu sizin hakkınızdır. 

Yunan devletinin size verdiği bir hediye değildir, anlaşmalarla bir haktır. Lütuf değildir, okullara sahip çıkın. Ben umut ediyorum ki Ramazan ayında, gerçekten birlik ve beraberlikle çıkarsınız ama Ramazandan sonra Batı Trakya Türkleri çok ciddi sınav bekliyor. Biliyorsunuz bunu rakamlarla ilgili. Sapa sağlam durmalısınız” diyerek adeta yemektekilere ders verdi.

Bu tür konuşmaları ve cesur kişiliği ile bilinen Osman İlhan Şener’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ise Batı’nın her olayda çifte standart uyguladığını ve güvenilmemesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Biz Batının her türlü olayda nasıl çifte standart uyguladığını hep gördük, yaşadık. En son Mısır, darbe demeye ağızları varmadı. Halkın seçtiği demokratik yönetimi ordu darbeyle uzaklaştırdı, ağızları mühürlendi. Darbe diyemediler.

Onlardan fazla bir şey beklemeyin. Ne yapacaksak kendimiz yapacağız. Hakkımızı hukukumuzu aramak için elimizden geleni yapacağız.

Güçlü bir Türkiye her zaman yer herde bu mücadeleyi kazanacaktır. Demokrasi ve hukuk içerisinde asimile olmayı asla kabul etmeyeceğiz. Entegre olmaya devam edeceğiz”dedi.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ise yapılan konuşmaların bir kısmına katılmadığını belirterek;

“’Yunanistan parlamentosunda milletvekillerimiz var. Seçilmiş müftülerimiz var. Bu anlamda bardağın boş tarafından moralimizi ve motivasyonumuzu bozmak yerine geleceğe umutla, güvenle bakan, yarınlar Türk milletinindir diyen bir anlayışla farklı bir Batı Trakya, Balkanları bizlerin de katkısıyla başaracağız.

Tabi ki sorunlarımız, sıkıntılarımız var. Yarın da olacak, düne göre farklı durumdayız. Yarın farklı durumda olacağız.

Biz balkanlarda, Batı Trakya’da bir milletin mensubuyuz. Milli değerlerimiz var, bir inancın mensubuyuz manevi değerlerimiz var.

Milli değerlerimize sahip çıktığımız sürece, manevi değerlerimize sarıldığımız sürece Yunanlı değil yedi düvelde gelse, ne Batı Trakya’dan bizi silip atabilir, ne Batı Trakyalılar bugünden daha kötü bir noktaya taşıyabilir”şeklinde konuştu.

yunturk.org.tr


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.