Dini Cemaatler Ulusal Kurulu, hoşgörüsüzlük olaylarına karşı deklarasyon yayınladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dini Cemaatler Ulusal Kurulu(NSROB), son zamanlarda yaşanan hoşgörüsüzlük ve ırkçılık olaylarına karşı deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda birçok şiddet olayları, dine karşı gösteriler ve bazı siyasi liderlerin ülkede yaşayan din topluluklarının özgürlük ve haklarına karşı yapılan konuşmalarından tedirginlik ifade edildi.

Metnin devamında ise :

“Evangelist Kilisesi, Yahova Şahitleri ve Sofya’da Müslümanlara yapılan saldırılarla birlikte Batak kutlamalarında, Aton Manastırı Bayramı’nda ve Aleksandır Nevski Kilisesi’ndeki skandallar Bulgar toplumunda farklılıklara karşı artan bir agresiv tavırı ortaya koymaktadır.

Bu yüzden biz Meclis’in konuyla alakalı kabul ettiği deklarasyonu ve bunu destekleyen tüm partileri kutluyoruz. Bu menfi davranışların Bulgar toplumunun geleneklerine ve kültürüne has olmayıp Bulgaristan’ın Avrupa Birliği(AB) ve dünya önünde ismini karalamaktadır.

Çocuklarımızın hoşgörü atmosferinde yetişmesi için devlet ve toplumun yapılan bozgunculuk olaylarına karşı tek vücut gibi hareket etmesi gerekiyor. Ancak o zaman  bazı tehlike arzeden trentleri engelleyebiliriz. “ deniliyor.

NSROB, 2008′de ülkedeki farklı din temsilcilerin iştirakıyla kuruldu. Kurulun başkanlığını Rupen Krikoryan yapıyor.

Zaman

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.