Bulgaristan’da Türkler Müftülerini Kendileri Seçebilecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Din İşleri Başkanı Emil Satırov Velinof ve Bulgaristan Baş Müftüsü Hacı Mustafa Aliş, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Ziyarette Görmez, Bulgaristan’da yaşanan müftülük krizinin aşılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Mehmet Görmez, şunları söyledi:

“Kronik bir soruna dönüşen müftülük konusunda özellikle teşekkür etmek isterim. Bulgaristan’daki müslümanların kendi müftülerini seçmesi konusundaki engelin kalkması sevindirici. İnşallah bundan sonra böyle bir sorun yaşanmaz. Bazen hukuk hakların önünde engel taşıyabiliyor.”

Artık bir sorun yaşanmadığını ifade eden Emil Satırov Velinof; “Bulgar Diyanet İşleri Başkanlığı’yla müslüman cemaatler arasında artık bir sorun yaşanmıyor. Hukukî sorunlar zorluk çıkarıyordu ama halk bu sorunları çözüyor” dedi.

Görmez, yıllar önce Gönen’de yaşanan dinler arası dayanışmayı da hatırlatarak batı dünyasına adeta ders verdi.

Mehmet Görmez; “Üç asır önce depremde bütün mabedler yıkılıyor. Müslümanlar, hristiyanlar ve museviler biraraya gelerek bir bütçe oluşturuyor ve sırayla her üç mabedi birlikte onarıyorlar. 100 sene önce bunu batının hiçbir şehrinde görmek mümkün değildi’’ diye konuştu.

http://www.yenibalkan.com


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.