Bulgaristan’da tamir edilmeyen yol yüzünden Türkler çocuklarını okula göndermedi

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Türklerin en yoğun yaşadığı Kırcaali’ye bağlı Krumovgrad ve Kirkovo İlçelerinde bulunan sekiz köyde yaşayan veliler tamir edilmeyen yolu protesto etmek amacıyla çocuklarını okulların açıldığı ilk günde derse göndermedi.

Söz konusu köylere ulaşımın sağlandığı yolun 40 yıldır tamir edilmediğini söyleyen veliler, 1990 yılı öncesi daha Komünist rejimin iktidarda olduğu dönemde asfalt döküldüğünü belirtti.
Defalarca ilgili kurumlara başvuruda bulunduklarını dile getiren veliler, çocuklarının her gün okula giderken bu bozuk yoldan geçmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

YOLU KAPATIP VALİ’NİN GELMESİNİ İSTEDİLER
Krumovgard ve Kirkovo ilçeleri arasındaki karayolunu trafiğe kapatan protestocu veliler, Kırcaali valisi gelinceye kadar yolu açmayacaklarını duyurdu.
Protesto gösterisinin medyaya yansıması üzerine olay yerine gelen Vali Nikola Çanev, en kısa zamanda yola yeni asfalt döşeneceğini söyleyerek velilerden çocuklarını okullara göndermelerini istedi.

BELEDİYE BAŞKANLARINDAN DESTEK
Protesto eyleminin gerçekleştirildiği yere gelen Krumovgrad ile Kirkovo’nun belediye başkanları velilere destek verdi. İsteklerinde haklı olduklarını kaydeden iki belediye başkanı, ilgili devlet kurumlarına vatandaşların isteklerini çoktan iletmelerine rağmen hala bir cevap alamadıklarını vurguladı.

Ajans Bulgaristan


İçeriği Paylaş