Makedonyalı TV sunucusundan Türklere hakaret

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Makedonya’da iktidara yakın TV kanalının yöneticisi, konuk ettiği muhalif lidere “Türk gibi yalan söylüyorsun” dedi

 

Makedonya’da hükümet yanlısı yayınlarıyla bilinen “Sitel” televizyon kanalındaki haber bülteninde, Genel Yayın Yönetmeni Dragan Pavlovic Latas, konuğu muhalefetteki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev’e “Türk gibi yalan söylüyorsun” sözünü sarf etti. Dragan Pavlovic Latas, gelen yoğun tepkiler üzerine muhalefet partisi ve Türklerden özür diledi. Türkler olayın basit bir özürle geçiştirilemeyeceğini belirterek tepkilerini arttırdı.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya’da yayın yapan “Sitel” televizyonunda Türklere hakaret edilmesini şiddetle kınadı.

Büyükelçi Şölendil, düzenlediği basın toplantısında, Sitel TV Genel Yayın Yönetmeni’nin Türk milletine yönelik “kabul edilemez çirkin ifadesini şiddetle kınadıklarını” belirterek “​Bu kin ve nefret dolu ifadeyi, esasen daha önce de muhtelif yayınları ve beyanlarıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin üst düzey yöneticilerine ve Türklere karşı hakaretamiz söylemler kullanma cüretinde bulunmuş olan bahse konu zata aynen iade ediyoruz” dedi.

Türkiye’nin, Makedonya’yı anayasal ismi olan “Makedonya Cumhuriyeti” olarak ilk tanıyan ülke olduğunu anımsatan Şölendil, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk toplumunu hedef alan bu çirkin ifadeyi esefle karşıladıklarını kaydetti.

Büyükelçi Şölendil, Türklere hakaret eden şahsın gelen tepkiler üzerine, Türk milleti ve devletinden özür dilediğini ancak bu özrün çirkin davranışını telafi etmekten uzak olduğu kaydetti.

“Sitel” televizyon kanalını objektif yayıncılık anlayışı ve hukuk çerçevesinde hareket etmeye ve söz konusu şahısla ilgili gerekli işlemleri yapmaya davet eden Büyükelçi Şölendil, “​Bu kabul edilemez tutum konusunda Makedonya makamları nezdinde de girişimler yapılmaktadır” dedi.

TELEVİZYON KANALI ÖNÜNE PROTESTO

Bu arada Site TV önünde toplanan bir grup, Türklere hakaret eden Genel Yayın Yönetmeni Dragan Pavlovic Latas’ı protesto etti.

Televizyon binasının önünde açıklama yapan Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, kullanılan çirkin ifadelerinin Türk milleti için kabul edilemez olduğu belirtti.

Aynı televizyon kanalının daha önce de Makedonya’daki Türklere hakaret ettiğini anımsatan Saraç, “TMBH olarak bunu sonuna kadar kınıyoruz. Yalnız gazetecinin değil, televizyonun da Türkler ve Türkiye Cumhuriyeti’nden özür dilemesini talep ediyoruz. Taleplerimiz yerine getirilmezse Makedonya’da hukuki süreç başlatacağız” dedi

Kaynak : Dünyabülteni


İçeriği Paylaş