Bulgaristan’da hızlı pasaport ve kimlik yenileme başvuruları durduruldu

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova’nın geçen haftanın sonunda çıkarttığı emriyle hızlı pasaport ve kimlik yenileme başvuruları durduruldu. Bunun sebebi pasaport ve kimlik kartının basımında kullanılan kağıdın eksikliği olduğu belirtildi.

Kırcaali Haber

photo_verybig_45033622221

İçişleri Bakanlığı, hızlı ve ekspres pasaport ve kimlik yenileme başvuruları kabulünü ve işlemini durdurdu ve sadece 30 iş günü içinde uluslararası pasaportlar çıkartılacak. Bunun sebebi kimlik belgelerinin basımında kullanılan özel kağıdın eksikliği olarak belirtildi. Bu karara ilişkin emir ise geçen haftanın sonunda Bakan Rumyana Bıçvarova tarafından verildi.

Bu durumda yüzlerce vatandaşın kimlik belgelerini yenilemediği takdirde yazın kullandıkları yıllık izinleri, iş veya eğitim amaçla yurt dışına yapacakları yolculuklar iptal olacak. 18 yaş altı çocuklar da bu durumdan etkilenecek, çünkü onlar AB ülkelerine ebeveynleri ile birlikte yolculuk yaptıkları zaman sınırda kimlik belgeleri isteniyor. Yaz mevsiminde Yunanistan ve Türkiye’de tatil yapacak olan pek çok ebeveyn de zor durumda kalacak ve muhtemelen onların tatili de engellenecek. Yurt dışında çalışan çok sayıda Bulgaristan vatandaşı da kimlik belgelerini yenileyemeyecek.


İçeriği Paylaş