‘Müslüman milletine hizmet Allah katında en büyük hizmettir’

Haberler
İçeriği Paylaş

Berat Kandili Özel Programı nedeniyle Batı Trakya’yı ziyaret eden Görmez, Gümülcine’deki temaslarının ardından İskeçe’ye geçti.

İskeçe programına İskeçe seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret ederek başlayan Görmez, müftülüğe gelişinde Mete ve İskeçeli din görevlileri tarafından çiçeklerle karşılandı.

copyright_aabadoluajansi_2015_20150602083637

Görmez, burada yaptığı konuşmada, İskeçe seçilmiş müftülüğü çatısı altında hoca hanımların hizmet ettiğini görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Batı Trakya’yı daha önce de bir kez ziyaret ettiğini anlatan Görmez, “O zaman hizmetlerin yeterli derecede verilmediğini gördük ve üzüldük. Ancak, şimdi sizlerin varlığı, hoca hanımların varlığı çok önemli. İki kanatlı olarak Müslüman milletine hizmet etmeniz, Müslüman kimliğini ayakta tutmaya çalışmanız Cenab-ı Hak katında son derece büyük bir hizmettir” dedi.

Görmez, Müslümanların azınlık olarak yaşadığı yerlerde din görevlilerinin Müslüman kimliğini inşa etmek ve gelecek nesillerin kendilerini İslam ümmetine mensup hissetmeleri için çalışmaları gerektiğini ifade ederek, “Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tüm imkanlarıyla sizlerin hizmetindedir” değerlendirmesinde bulundu.

Mete ile görüşmesinin ardından müftülük binasında bulunan Atik Mescidi’ni ziyaret eden Görmez, daha sonra İskeçeli din görevlileriyle kent meydanında yürüyerek İskeçe Türk Birliği’ne (İTB) geçti.

Görmez, burada yaptığı konuşmada, İTB’nin bir davayı temsil eden sembol bir kuruluş olduğunu söyledi.

Konuşmasına, “Sizlere anavatandan selamlar getirdim” diyerek başlayan Görmez, “Toplumlarla özdeşleşen bazı müesseseler vardır. İTB bir davayı temsil ediyor. Bu davayı temsil bütün dostlarımı yürekten kutluyorum” diye konuştu.

Kendisinin Batı Trakya’yı ziyaret ettiği 2008 yılından bu yana İTB’nin durumunda bir değişiklik olmamasının üzücü olduğunu anlatan Görmez, yapılanları anlamakta zorluk çektiğini belirtti.

Görmez, şunları söyledi:

“Biz farklı inançları bir arada yaşatabilmiş bir medeniyetin çocuklarıyız. Bunun için bize yapılanları anlamakta zorluk çekiyorum. Türk kelimesi bizim kimliğimizin bir parçasıdır. Bu kelimeyi derneğin isminden, kitabesinden silmek sizlere bir şey kazandırmaz, sizi yüceltmez. İnsan hakları konusunda dünyanın hamisi kesilen bir ülkede böyle bir şeyin olmaması lazım. Bu ülkenin yöneticileri bu sözlerimizi bir dost olarak dinlesinler.”

Başkan Görmez, Berat Kandili Özel Programı için gittiği İskeçe’deki Çınar Cami’de soydaşların büyük sevgi gösterileriyle karşılandı. Cami çıkışında kendisine sevgi gösterisinde bulunan soydaşlarla sohbet eden Görmez, hatıra fotoğrafı çekti.

Bu arada, Berat Kandili programına yoğun ilgi nedeniyle camide yer bulamayan vatandaşların büyük bölümü okunan mevlidi ve toplu duayı sokaklarda ve balkonlarda izledi.

Muhabir: Mehmet Hatipoğlu

AA


İçeriği Paylaş