Bulgaristan’da gelecek yıl yapılacak seçimlerde elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, elektronik oy kullanma makinesi alımı için kaynak sağlanacağını ve önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde sadece elektronik oy kullanma makinesi ile veya oy pusulası ile de oy kullanılıp kullanmayacağına Meclisin karar vereceğini bildirdi.

Hükümetin olağan oturumunun başında konuşan Başbakan,”Elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın uygulanması için kaynak sağlıyoruz, ancak bunun bir şeyi çözeceğinden emin değilim. Bu uzun zamandır konuşulan bir şey ve hükümetin bunu istemediğine dair şüphe oluşmasını istemiyorum. Çok para harcayacağız, bununla bir şeyin çözüleceğine ikna olmadım. Bu işle Tomislav Donçev’i ve Merkez Seçim Komisyonu’nu (MSK) görevlendiriyorum” diye açıkladı.
Borisov,” On milyonlarca leva harcayalım ve sonuçların nasıl olacağını görelim. Meclis, hem elektronik oy kullanma makinesi hem oy pusulası ile oy kullanılıp kullanılmayacağına karar vermelidir. 13 000 elektronik oy kullanma makinesinden söz ediyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Tomislav Donçev,” İki paralel oy kullanma sistemini uygulamamız bence saçmalık, bu seçimleri son derece pahalılaştıracak” diye yorum yaptı.

Donçev,”Bu yönde çalışmalara başlandı. Her bir seçim sandığında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılacak. Makinelerin arızalanması durumunda yedek olarak kullanıma hazır halde bulunacak olanlar dahi en az 15 000 makine olması lazım. Mevzuatın yeniden gözden geçirilmesi gerekir” dedi.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, birçok kez elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın uygulanmasında ısrar etti ve hükümeti elektronik oy kullanma makinesi alımı için kaynak sağlamadığından dolayı eleştirdi.

Geçen yıl Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu seçimlerinde ilk kez Bulgaristan’da 3000 seçmen sandığında elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanma sistemi uygulandı. MSK, seçimlerden sonra yaptığı açıklamada elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmanın makul olmayan bir şekilde pahalı ve verimsiz olduğunu belirtti. Bu sandıklarda oy kullanan seçmenlerin sadece yüzde 27.7’sinin elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanmayı tercih ettikleri ve yüzde 72,3’ünün klasik şekilde oy pusulası ile oy kullanmayı tercih ettikleri anlaşıldı. Geçen yazın iktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Geleceği İçin Vatandaşlar (GERB) partisinin önerisi üzerine geçen yıl yapılan yerel seçimlerde elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanma sisteminin uygulanmaması kararı alındı. GERB milletvekilleri önerisini savunurken, “Makineler pahalı bir deneme, pahalı oyuncaklar olduğunu kanıtladı” dediler.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş