Doç. Dr. İbrahim Yalımov’un yeni kitabı tanıtıldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

13 Nisan 2017 Perşembe günü Sofya Yüksek İslam Enstitüsü ve Sofya Kültürel Etkileşim Derneği tarafından Doç. Dr. İbrahim Yalımov’un Bulgarca yazdığı “Bulgaristan Müslümanlarının Toplumsal ve Dini Düşüncesinde Yeni Eğilimler” isimli yeni kitabının tanıtımı düzenlendi.

Kitabın müellifi kitabın önsözünde yaptığı araştırmanın temel amacının Bulgaristan’da etnik ve dini azınlık toplumlarının toplumsal ve dini düşüncesinde ve yaklaşımlarında değişikliklerin aydınlatılması, bu toplumların ayrı ayrı sınıflarının kendilerini nasıl tanımladığı ve kendi sınıfının ve toplumunun durumunu nasıl değerlendirdiği sorusunun açığa kavuşması olduğunu belirtiyor.

Kitap tanıtım etkinliğinde Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcıları Birali Birali ve Ahmet Hasanov, kitabın eleştirmeni Doç. Dr. Mihail İvanov, tarihçi ve yazar İsmail Cambazov, yazar İsmail Çauşev ve daha birçok entelektüel ve üniversiteliler hazır bulundular.

Ele alınan konulardan biri radikalizmdi. Anket sonuçlarına göre ülkedeki Müslümanlar radikal akımlara karşı tamamen korunmuş değil. Çünkü radikalizm, çok sınırlı ölçüde de olsa, marjinal ve eğitimsiz halk katmanlarını etkilemektedir.

Kitabın müellifi ve tanıtımına katılanlar, her ne kadar küçük bir ölçüde de olsa, bunun gerçek bir şey olmasından dolayı kaygı verici olduğu görüşünde birleştiler.

Doç. Dr. Yalımov, “Azınlıklara mensup kişilerin ruh halinin bir özelliği bulundukları ortama uymalarıdır. Ben objektif olmamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer eğitim modeli değişmezse, diyalogdan bahsetmemiz mümkün değil” diye vurguladı.

Özlem TEFİKOVA, Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş