Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Malmström: “Çitler ve duvarlar göç süreçlerinin yönetiminde sistematik sorunları çözemiyor”

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Cecilia Malmström, Bulgaristan’ın kaçak geçişleri önlemek için Türkiye sınırına çektiği tel örgüyle ilgili olarak, çitler ve duvarların problemleri çözmediğini söyledi.

İki günlük ziyaret için Bulgaristan’da bulunan Malmström, Bulgar medyasına yaptığı açıklamada, Bulgaristan’ın sınırlarını koruma görevi bulunduğunu, aynı zamanda insan haklarını koruması gerektiğini belirterek, Bulgaristan’ın sığınmacı akınlarını önlemek için aldığı tüm önlemlerin AB kurallarına ve AB’nin uluslararası yükümlülüklerine uygun olması gerektiğine dikkati çekti.

“Mültecilerin insan hakları korunmalı. Uluslararası korumaya muhtaç insanların sığınma haklarına saygı duyulmalı. Çitler ve duvarlar göç süreçlerinin yönetiminde sistematik sorunları çözemiyor ve kısa vadeli çözümlerdir” diyen Malmström, AB ülkelerinin uzun vadeli çözümlere ihtiyaç duyduğuna işaret etti.

AB ülkelerinin, göç ve sığınma hakkıyla ilgili sorunlarla başa çıkabilmeleri için sınırlarını çağdaş ve insani yöntemlerle koruması gerektiğini ifade eden Malmström, orta ve uzun vadeli yapısal reformlara ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Türkiye ile ilişkiler

Türkiye’nin AB ile imzaladığı Geri Kabul Anlaşması ve vize serbestliği konusundaki diyaloğun başlangıcının, Türkiye’nin AB ile işbirliği isteğini gösterdiğini belirten Malmström, Geri Kabul Anlaşması’nın yakın zamanda yürürlüğe gireceğini söyledi.

Malmström, bunun da Türkiye’deki yetkilileri, reformların devamı ve AB üyesi ülkelerle işbirliği için teşvik edeceğine inandığını sözlerine ekledi.

 

Kaynak: Anadolu Ajansi

 


İçeriği Paylaş