BULGARİSTAN’DA ETNİK GERGİNLİK

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’daki Filibe kenti yakınlarındaki Katunitsa köyünde 19 yaşındaki bir Bulgar gencin bir Roman liderine ait bir minibüsün çarpması ardından olayın kasıtlı cinayet olduğunu öne süren bir grup Bulgar ‘Ataka’ gibi milliyetçi siyasi partilerin de kışkırtmasıyla Roman baronunun evine baskın düzenledi.

Bulgaristan’daki Filibe kenti yakınlarındaki Katunitsa köyünde 19 yaşındaki bir Bulgar gencin bir Roman liderine ait bir minibüsün çarpması ardından olayın kasıtlı cinayet olduğunu öne süren bir grup Bulgar ‘Ataka’ gibi milliyetçi siyasi partilerin de kışkırtmasıyla Roman baronunun evine baskın düzenledi. Yüzlerce kişinin katıldığı eylemde ‘Çar Kiro’nun evi benzin dökülerek yakıldı. ‘Romanları sabun yapalım’, ‘Türkleri bıçaktan geçirelim’ diye sloganlar duyuldu. Bulgar yetkililer, ölüm tehditleri savurmakla suçlanan bir Çingene liderini tutukladıklarını açıkladı.

Gerginlik Cumartesi akşamı Kiril Raşkov’un aile üyelerine ait olduğu söylenen bir minibüsün Katunitsa’da bir kişiyi ezerek öldürmesi üzerine patlak verdi. Gece saatlerinde köye gelen futbol takımı taraftarları ırkçı sloganlar atarak Katunitsa sokaklarında çatışmaya girdi ve Raşkov’un evini kundakladı. Katunitsa’daki olaylara 2 bin kişinin katıldığı, 160’ı aşkın kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Ardından olaylar Sofya, Filibe, Varna, Vratsa, Eski Zağara, Blagoevgrad ve Plevne gibi bir çok büyük kentin sokaklarına da sıçradı.

Hafta sonundan bu yana özellikle gece saatlerinde internette sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen protesto gösterileri başladı. Olaylar sırasında Çingenelerin yanı sıra Türklere karşı sloganlar da atıldı.

İçişleri Bakan yardımcısı Veselin Vuçkov, 69 yaşındaki Kiril Raşkov’un ölüm tehditlerinde bulunduğu suçlamasıyla tutuklandığını açıkladı.

“Kral Kiril” lakabıyla bilinen Kiril Raşkov’un, suçlu bulunması halinde 6 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceği açıklandı.

Arete Gençlik Vakfı’nın direktörü Rumyan Roussinov, polisin Çingenelerin hedef alınmasına göz yumduğunu iddia etti. Roussinov, Çingenelere yönelik şiddetin entegrasyon çabalarını baltalayacağını vurguladı. Bir çok Avrupa kentinde 1 Ekim’de planlanan Çingeneler iÇin “gurur” yürüyüşünün Bulgaristan ayağı ise çatışma çıkabileceği endişesiyle iptal edildi


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.