Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı ve Yerel seçimler hakkında HÖH’den duyuru

Duyurular
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı ve Yerel seçimler tarihte ilk defa ikisi bir arada olarak aynı tarihte yapılacaktır- 23 ekim 2011. Bu seçimler diğerlerinden farklı kılan, ocak ayında Bulgaristan Meclisinden kabul edilen Yeni Seçim Yasasından doğan yenilikler.  Kanun gereğince Hak ve Özgürlükler Hareketinin tüm itirazlarına rağmen, seçim gününden dört ay önce Bulgaristan’da ve Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet etmeyen vatandaşlarımız, Yerel seçimlerde oy verme hakkına sahip değildirler. Türkiye’de ikamet eden çifte pasaportlu vatandaşlarımız Bulgaristan’da hem geçici hem daimi (постоянен и настоящ) adreslere sahipseler oy verebilirler.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çifte pasaportlu vatandaşlarımız oy verebilirler. Seçim sandıkları Bulgaristan’ın Türkiye’de bulunan diplomatik temsilciliklerinde oy kullanabilir, ancak seçim sandığı açılması için, seçimlerden 25 gün önce en az 20 kişi temsilciliklere dikekçe (заявление) vermeleri gerekmektedir. Bunun yanı sıra, temsilcilikler dışında da seçim sandığı açıla bilinir, ancak seçimlerden 25 gün önce en az 100 kişi temsilciliklere dikekçe (заявление) vermeleri gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri, dilekçe veren kişilerin Seçim kanununa uygun bir şekilde seçme hakkına sahip olmalarıdır.

Mümkün olduğu takdirde Yerel seçimlerde, Seçim kanuna göre oy hakkına sahip olan vatandaşlarımız Bulgaristan’da oy vermeleri yararlı olacaktır. Size yardımcı olabilmek adına her zaman Hak  ve  Özgürlükler Hareketi Genel Merkezine başvurabilirsiniz:

 

            İrtibat telefonları: 00359 2 811 44 31

                                            00359 2 811 44 22


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.