İlklerin yaşandığı 2014’ten yeni bir yıla merhaba

Dr. Bayram Çolakoğlu Duyurular
İçeriği Paylaş

Koca bir yılı daha geride bıraktık. Takvim yaprakları tek tek düşerken, derneğimizin bir faaliyet yılı daha geride kaldı. Bu yıl Bal-Türk Ailesi için oldukça bereketli geçti. İlk defa kuruluş yıldönümümüzü kutladık. Kurucularımız, ilk başkanlarımız bir araya geldi, hasret giderenler oldu; duygusal anlar yaşandı.

İlk defa bu yıl Hıdırellez Bayramını, geleneklerimizdeki gibi, ninelerimizin anlattığı gibi yaşayarak kutladık. Hava şartlarına rağmen büyük bir teveccüh oldu. Sadece genel merkezde değil, Karamürsel Şubemizde de bir muhacir köyü olan “Tokmak Köyünde” de kutladık. Ne İzmit böyle bir Hıdırellez gördü, ne de Tokmak Köyü… Karamürsel’de “Keşkek Şenliğimizin” ikincisini yaptık. Faaliyetlerimize geleneklerimizi kattık. Renk verdik, tat verdik. Balkan Türklerinin özünü yaşattık…

Bu yıl mektup diplomasisini devreye aldık. Bulgaristan’da mahkemenin verdiği camiimizi bize vermek istemeyen, demokrasiye tahammül edemeyenleri empati yapmaya davet ettik. Bulgar toplumunun kanaat önderlerine mektup yazdık. Varna’da 215 Türkçe yer adının değiştirilmek istenmesine karşı devletin ilgili lider ve yöneticilerine mektup yazdık. Yanlışı anlattık, sonuçta sağ duyu hakim oldu.

Kocaeli tarihinin görmediği kalabalıkta bir iftar yaşadık, Balkanların farklı ülkelerinden kopmuş, Kocaeli’ne gelmiş hemşehrilerimiz bir araya geldi. Öyle özlemişler ki böyle bir birlikteliği, tahminimizin çok çok üzerine çıkan kalabalık kitlenin hepsinin karnını doyuramadık, ama gönülleri doydu; bu güzel manzara karşısında. İnşaallah yeni yılda daha güzel, büyük, birlikte ve diri olduğumuzu gösteren bir iftar yapacağız.

Bal-Türk projelerine de devam etti bu yıl, öğrenciler yine geldi; Edirne’yi ve İstanbul’u gördü, ufukları açıldı. Yılın son programında Bulgaristan’dan gelen gençlerimiz İzmit’te girişimcilik eğitimi aldı. Her birisinin Bulgaristan’da birer işletme sahibi olması, zor ekonomik şartlarda yaşayan Bulgaristan ekonomisine istihdam ve yatırım katkısı sağlamaları, iş arayan değil işini kuran bir gençlik olması, hepimizin arzusu.

Bu yıl ulusal ve uluslararası medya Balkanlarla ilgili çok önemli yorumları Bal-Türk’ten aldı. Başta Anadolu Ajansı olmak üzere ulusal basınımız, Televizyonlarımız Balkanlarla ilgili analizleri bizden aldı, ülke kamuoyuna yansıttı.

Biz ümitliyiz. 2014 yılında genel merkez ve şubelerimizle bir bütün olarak hareket ettik. 2015 yılında da var olan faaliyetlerimizi devam ettirmek ve 2015’in ilklerini yapmak azim ve kararlılığı içerisindeyiz.

2015 yılının başta ülkemiz ve Balkanlar olmak üzere tüm insanlığa huzur ve barış getirmesini temenni ediyor; herkesin yeni yılını kutluyorum.

Nice bereketli yeni yıllara…


İçeriği Paylaş