Borisov: Yunanistan 1.5 kilometrelik yola asfalt dökemiyorsa yardım edelim

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Kırcaali ziyareti sırasında Yunanistan mevkiidaşı Andonis Saramaras’a seslenerek, ekonomik kriz nedeniyle iki ülkeyi birleştirecek Makas yolunda bir buçuk kilometrelik bir alana asfalt dökemiyorlarsa yardım edebileceklerini söyledi.
Yunanistan’ın 2012 bütçesinde kaynak olmadığını kaydeden Borisov, ‘Kırcaali ve Gümilcine’yi birbirine bağlayacak Makas yolunun bir kilometrelik bir alana asfalt dökülememesi nedeniyle kapalı kalması iyi değil’ dedi.
BULGARİSTAN TARAFINDAKİ YOL HAZIR
Bulgaristan kendi topraklarındaki sınır kapısına kadar olan yolu tamamladı ve 4 yıldır Yunanistan’ın da kendi tarafındaki sınıra kadar olan güzergahı tamamlamasını bekliyor. Makas Sınır Kapısının açılmasıyla Yunanistan’da ve Bulgaristan’da yaşayan Türklerin yerleşim yerlerinin arasındaki karayolu mesafesi yaklaşık yarım saate düşecek. Kapı iki ülkede yaşayan Türk nüfusu bir anlamda birbirine kavusşturacak. 1944 yılından sonra, Bulgaristan’a kömünist sistemin hakim olmasıyla kapatılan Makas geçidi yaklaşık 80 yıl boyunca kapalı kaldı.
ONLARCA DOĞU ALMANYALI BU SINIRDA ÖLDÜRÜLDÜ
Soğuk Savaş döneminde Batı ile Doğu Bloku’nun kesişme noktasında bulunan Bulgaristan-Yunanistan sınırının bu kısmında çok sayıda insan öldürüldü. Komünist rejiminden kurtulup Batı’ya kaçmak isteyen onlarca Bulgaristan Türkü ve Doğu Almanyalı sınırdan kaçak geçme girişimleri sırasında kurşuna dizildi.
AJANS BG

İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.