Gencev’in eşkiyası Aşim Asan Filibe Cuma Camii’ni hala işgal altında tutuyor, Devlet de bakıyor

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Komünist döneminden Başmüftü Bulgar İstihbaratı Albayı Nedim Gencev’in Filibe’deki adamı Aşim Asan tarafından kapalı tutulan Filibe’deki Muradiye (Cuma) Camii Cuma günü sabah namazı vaktinde 20’ye yakın polis tarafından korunuyordu. Önceki gün camiye giden resmi cami imamları ise binbir zorlukla camiye girebilmişler, ancak imamlık yapmaları engellenmektedir.
Bulgaristan kanunlarına ve Başmüftülük Tüzüğüne göre Filibe Belediyesi tarafından tescili bulunan Filibe Bölge Müftüsü Osman Hilmi ve Filibe Cami Encümeni Başkanı eski Bulgaristan Başmüftüsü Selim Mehmed halâ caminin yönetimini ele alamıyor ve camideki hizmetlerin gerektiği şekilde yürütülmesini sağlayamıyorlar.
Bulgaristan Türklerinin isimlerinin değiştirildiği 1980’li yıllarda Bulgaristan’da Türk olmadığını ilan ederek Todor Jivkov’un güvenini kazanan Komünist Başmüftü Gencev’in adamı Aşim Asan görevinden alınmasına ve cami yönetimini iade etmesi için kendisine noter tasdikli davetiye teslim edilmesine rağmen polislerin ve noterin önünde ölüm ve saldırı tehditleri savuruyor. Albay Gencev’in bu saldırgan adamının tutuklanması ile ilgili Müslümanların beklentisi gerçekleşmedi. Güvenlik güçleri, savcılık bugüne kadar üzerine düşen görevi yapmadığı için Gencev ve adamları halen Bulgar devletinin derin gölgesinde keyif çatmaktadırlar.
Durumdan rahatsız olan Filibe Müslümanları bundan sonra beş vakit namazı UNESCO’nun koruması altında bulunan Muradiye Camii’nde kılmaya kararlı olduklarını ifade ediyorlar. Caminin açılmaması durumunda namazları cami önündeki cadde üzerinde kılacaklar. Filibe ve genel olarak Bulgaristan Müslümanları şu soruların cevabını arıyor: Filibe ve başka yerlerle ilgili savcılık ve emniyet verilen onlarca şikayet dilekçesi neden çekmecelerde toz tutuyor? Polis ve savcılık bir grup eşkiyayı neden tolere edip Müslümanların haklarını kısıtlıyor? Başmüftülük sorunu kısmen çözülmüş olmakla birlikte Gencev ve adamlarının zulümleri devam ederken, özellikle de son günlerde binlerce dönümlük vakıf orman arazisini birilerine peşkeş çeken Gencev’e Avrupa Birliği ülkesi olan Bulgaristan’da neden kimse dur demiyor?
Bulgaristan Başbakanı ve diğer yetkililer bir taraftan camilerin onarımına önem verdiklerini ifade ederken diğer taraftan camilerin kapatılmasına göz yumup meseleleri Müslümanlar arasında kavga varmış gibi göstermeleri ne demek oluyor?

Salih Mehmet – Filibe


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.