Bulgaristan vatandaşları ortalama yaklaşık 700 Levaya çalışıyorlar

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Ulusal İstatistik Enstitüsünden ortalama aylık işçi maaşlarının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yaklaşık 700 leva civarında olduğunu bildirdiler. Konkre olarak iş maaşlarının Nisan’da 710, Mayıs’ta 698, Haziranda ise 690 leva olduğu açıklandı.
2011 yılının ikinci üç ayında ortalama işçi maaşlarında düşüş gözlense de, ilk üç aya göre %4,2 oranında 699 Levaya kadar yükselme görünüyor.
Maaşlarda en çok yükselme %9,7 oranında mali ve sigorta işlerinde, %7,3 oranında madencilik ve taşocakçılıkta ve %6,9 oranında da kuruculuk sektöründe tespit edilmiştir.
Ortalama aylık işçi maaşları 2010 yılının aynı dönemine kıyasla %9,2 oranında daha yüksek. Maaşlarda en çok yükselmenin ekonomik faaliyetlerde olduğu belirtiliyor.
En yüksek ortalama işçi maaşları verilen alanlar arasında 1 547 Leva ile bilgi ve yaratıcı ürünler meydana getirme ve yayma, telekomünikasyon, 1461 Leva ile elektrik ve ısı enerjisi, gaz yakıtları üretme ve dağıtma ve de 1461 Leva ile mali ve sigorta işleri bulunuyor.
En düşük maaşta çalışan insanların ise 448 Leva ile idari ve yardımcı işlerde, 452 Leva ile otelcilik ve restorancılıkta ve 494 leva ile başka işlerde bulundukları ortaya çıktı.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.