Bulgaristan’ın Euro bölgesinde işi yok!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Prof. Steve Hanke: Euro bölgesinde işiniz yok! “Para Kurulu var olması gerekiyor. Kurulun durdurulması felaket ile sonuçlanabilir” sözleriyle gündeme noktasını vuran Baltimor’da “Johns Hopkins” üniveristesinde Uygulamalı Ekonomi profesörü Steve Hanke, Bulgaristan’da Para Kurulunun yavaş yavaş durdurulması tamamen ekonominin çökmesi ile karşı karşıya kalması demek, açıklamalarında bulundu. Aynı zamanda da Euro Bölgesinde Bulgaristan’ın işi olmadığını dile getirdi. 

“Çalışan bir sistemi neden kaldırmayı istiyorsunuz? Binlerce sorununuz var zaten. Bence Euro Bölgesinde işiniz yok” açıklamalarıyla, Bulgaristan’ın Euro Bölgesine girerek Para Kurulu’ndan çıkması demektir, ki bu da Bulgaristan ekonomisini felakete sürükleyeceğini iddiasında bulundu.
“Fakir bir ülkesiniz, daha önce de fakirdiniz. Ama şu anda çizdiğiniz gidişat oldukça iyi. Ekonominizi kötü etkileyen unsurlar, Kurulunun sayesinde yok oldu. Eğer dövizin değer kaybetmesi işe yarasaydı Güney Amerika’daki devletler en zenginleri olması gerekiyordu. Neden Türkiye’de ekonomik büyüme patlaması yaşanıyor? Çünkü TL istikrarlı ve güçlü bir dövizdir. Belki istikrar bu dünyada herşey olmayabilir ama hiç birşey de istikrarsız var olamaz” sözleriyle Bulgarsitan’ın döviz değerini indirilmesi teklifinde bulundu.
Ekonomi profesörü açıklamalarına devam ederek: “Eğer levayı devalüe etmeye devam ederseniz ekonominizde dengesizlik oluşur ve büyüme oranınızı kaybedersiniz. Dyankov bütçe düzenleme konusunda çok başarılı, diğer AB ülkeleriyle kıyaslanırsa en az borçlanma sizde var. Yapılması gereken tek şey devletin daha da daraltılması” diyerek Bulgaristan’ın temel sorunu yolsuzluk olduğunu hatırlattı. Profesörün önerisi de, hükümeti küçültürerek, daha güçlü bir hükümetin oluşmasıdır. Yolsuzluk sorunuyla da başa çıkabileceğimiz ekledi.
“Euro’yu para birimi olarak kabul ederseniz, büyük karışıklık meydana gelecektir. Şu anda egemen bir para sisteminiz var ve de iyi kontrol ediliyor. Eğer Euro’yu kabul ederseniz kendi bütçenizi kontrol edemeyeceksiniz, Brüksel’in kurtarmasını beklersiniz.” Ekonomi uzmanı bu düşüncelerini aktarırken, nasılsa Bulgaristan Euro bölgesine giremeyeceğini, çünkü Para Kurulunda olduğumuzdan Brüksel var olan açıkları kapatmaya kalkmaz, ifadelerini de kullandı.
Hanke’ye göre Euro bölgesinden çok daha iyi bir kontrole sahip Para Kurulu tercih edilmesi gerekiyor. Ekonomi krizi 2 yıl içinde bitmeyeceğini, 5 yıl ise çok uzun süre olduğunu açıklarken, Yunanistan’daki sorun daha devam edeceğini tahmin ediyor.

 

Yazar: Chinar WEB, Editör: Erdinç Asanov
Kaynak:  Trud

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.