Bulgaristan Türkiye sınır kapısını kapatabilir

Haberler
İçeriği Paylaş

Oreşarski, Suriye’ye yapılacak muhtemel bir müdahalenin ardından mülteci akını riskiyle karşı karşıya kalabileceklerini dile getirdi. Suriye krizinin siyasi yolla çözümlenmesinden yana olduğunu aktaran Oreşarski, ülke sınırlarında kontrolün arttığını söyledi.
Krizle alakalı Türkiye sınırı kapatılması üzerinde de durulduğunun altını çizen Bulgaristan başbakanı, bunu son ve istenilmeyen bir çare olduğunu da vurguladı.
Yılın ilk 8 ayı içinde ülkeye 3 bin 500 Suriyeli mülteci kabul edildiğini değinen Oreşarski, geçen sene aynı dönemde bu sayının 542 olduğunu aktardı.
Tüm kurumların mülteci dalgasına karşı hazırlık yaptığını söyleyen Oreşarski, Birleşmiş Milletler’den şimdilik teknik yardım isteyeceklerini, fakat kriz derinleştiği takdirde mali destek de talep edeceklerini sözlerine ekledi.
Parlamentoda konuşan Ataka Partisi Başkanı Volen Siderov, Suriye’ye muhtemel operasyon için Bulgaristan’ın çekimser bir tavır almasını ve harekata müttefik olarak katılmamasını istedi. Kendi kaynaklarına göre harekatın 10 Eylül’de olacağını belirten Siderov, saldırının üçüncü dünya savaşını tetikleyebileceğini savundu.
CİHAN

İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.