Bulgaristan, siyasî krizi teknokrat hükümetiyle aşmaya çalışacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, önceki hafta yapılan seçimlerin ardından hükümet kurma görevini, partilerin dışarıdan destek vereceği bir teknokratlar hükümeti kurmak üzere eski Maliye Bakanı Plamen Oraşarski’ye verdi.

Cumhurbaşkanı, dün ilk olarak seçimin birinci partisi GERB’in lideri Boyko Borisov’la görüştü. Ancak istifa eden son hükümetin başbakanı Borisov’un hükümet kurma görevini kabul etmemesi üzerine, seçimde ikinci sırayı alan Sosyalist Parti lideri Sergey Stanişev ve eski Maliye Bakanı Plamen Oraşarski’yi toplantıya çağırdı. Cumhurbaşkanı Plevneliev, hükümeti kurma görevini Oraşarski’ye verdi. Stanişev, hükümeti kurması için eski Maliye Bakanı Plamen Oraşarski’yi destekleyeceklerini belirtmişti. Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkanı Lütvi Mestan da Oraşarski teklifine destek vermişti. Salt çoğunluk için 1 oya daha ihtiyacı olan iki partinin destekleyeceği teknokratlar kabinesinin, azınlık hükümeti olarak görev yapması bekleniyor. Ekonomik kriz nedeniyle son hükümetin istifa ettiği Bulgaristan’da, 12 Mayıs’ta gerçekleşen erken seçimde de hiçbir parti tek başına hükümet kuracak çoğunluğu elde edememişti.

Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.