AB Bakanlığı’ndan hibe desteği

Duyurular Haberler
İçeriği Paylaş

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü “Sivil Toplum Diyaloğu III” programı kapsamında AB Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları (STK) ve medya kuruluşlarına 9 milyon avro hibe desteği verecek.

AB Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, hibe programı kapsamında “Siyasi Kriterler” ve “Medya” alanlarında geliştirilecek projelere destek sağlanacağı belirtildi.

Ayrımcılıkla mücadele, insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarında faaliyet gösteren STK’ların başvurabileceği Siyasi Kriterler Hibe Programı’yla, Türkiye’deki STK’ların AB’nin siyasi konularla ilgili politikalarını daha yakından tanımaları ve AB sivil toplum aktörleri ile karşılıklı deneyim paylaşımında bulunmalarının hedeflendiği bildirildi.

Medya kuruluşları ile medya alanında faaliyet gösteren STK’ların yararlanabileceği Medya Hibe Programı’yla ise medya sektöründeki aktörlerin kapasitelerinin güçlendirilmesi ve Türkiye ile AB ülkelerindeki aktörler arasında sürdürülebilir diyaloğun oluşturulmasının amaçlandığı kaydedildi.

Katılım için, AB ve Türkiye’deki kuruluşların birlikte ortak projeler geliştirmesi şartının arandığının ifade edildiği açıklamada, “Program kapsamında projelerine hibe desteği sağlamak isteyen Türkiye’deki başvuru sahiplerinin AB üyesi ülkelerindeki kuruluşlarla, AB üyesi ülkelerdeki başvuru sahiplerinin ise Türkiye’deki kuruluşlarla uygun ortaklıklar kurmaları gerekiyor” denildi.

AB sürecinde STK’ların katkısı elzem

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, programla ilgili yaptığı açıklamada, “Ülkemizin AB sürecinde STK’ların katkısı elzemdir. Sivil Toplum Diyaloğu III Programı’nın hem siyasi kriterler ve medya gibi iki önemli alanda reform sürecimizin tabana yayılmasına hem de güçlenen diyalog sayesinde AB ülkelerindeki yersiz kaygı ve önyargıların giderilmesine katkıda bulunacağına inanıyorum. Edirne’den Ardahan’a, Siirt’ten Rize’ye ülkemizin 81 vilayetinden sivil toplum kuruluşlarımızı bu fırsatı değerlendirmeye çağırıyorum” ifadesini kullandı.

11 ilde bilgilendirme toplantısı

Programa ilişkin son başvuru tarihlerine de yer verilen bakanlık açıklamasında, Siyasi Kriterler Hibe Programı için son başvuru tarihinin 5 Temmuz 2013, Medya Hibe Programı için de 12 Temmuz 2013 olduğu belirtilerek, program kapsamında başvuruda bulunacaklar için 11 ilde bilgilendirme toplantılarının yapılacağı kaydedildi.

Buna göre, 28 Mayıs Ankara’da, 29 Mayıs Bursa’da, 30 Mayıs İstanbul’da, 31 Mayıs Malatya’da, 3 Haziran Antalya’da, 4 Haziran İzmir’de, 6 Haziran Trabzon’da, 7 Haziran Samsun’da, 10 Haziran Mardin, 12 Haziran Van’da ve 13 Haziran’da Adana’da bilgilendirme toplantıları düzenlenecek.

Ayrıca, proje başvuru sürecinde ortak bulmayı kolaylaştırmak amacıyla AB Bakanlığı tarafından oluşturulan “Ortak Arama ve Eşleştirme Aracı” ile sivil toplum ve medya kuruluşlarının proje teklifleri için uygun ortak bulmaları ve proje tekliflerini değerlendirerek projelere dahil olmalarının da hedeflendiği ifade edildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.