Korman İsmailov’dan Koalisyon Görüşmeleri Hakkında Açıklama

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Değerli Arkadaşlar,
Sosyal ağlardan, siyasi görüşlerimi ve düşüncelerimi nadiren paylaşmaktayım, fakat bugün bunun gerekli olduğunu düşünüyorum. Dün siyasi bir çoğunluk için, GERB ve Reformcu Blok arasında yürütülen müzakerelerde, Hürriyet ve Şeref Halk partisi Genel Başkanı olarak şunu paylaşmak istiyorum:
Reformcu Blok, siyasi oluşum olarak, Bulgaristan ulusunu bölme girişimlerine şiddetle karşıdır ve etnik veya dini nedenleri işaret ederek ayrımcılık girişimlerine de karşıdır. Reformcu Blok temsilcilerinden birisi olarak, GERB siyasi partisiyle yürütülen hükümet kurma görüşmelerinde bizim için duyarlı birkaç sorunu özellikle gündeme getirdim. Kurulacak olan milli hükümetin temel sorumlusu olarak, yürütme ve yasama kademelerinin üst yönetimlerine eski baskıcı komünist rejiminin DS ajanlarının aday gösterilmemesi ve özellikle Bakan, Bakan Yardımcıları, vali, devlet kurumlarında ve komisyonlarında, yurtdışı temsilciliklerine, parlamento yönetimine, onun komisyon ve delegasyonlarına seçilmemeleri konusunda GERB’in iradesi var mıdır?
Avrupa’ da olduğu gibi, ülkemizde de ulusal popülizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığının artığına hep birlikte tanık olmaktayız. Kaygıyla belirtiyoruz ki, ülkemizde nefretin dili tırmanarak büyümektedir, “farklı” olanlara karşı üstü kapalı veya açıkça ayrımcılık hareketleri yükselmektedir. Bu bağlamda GERB, 43. Parlamentoda ağırlıklı olacak olan, yükselen ulusal popülizm, ırkçılık ve yabancı düşmanlığı yapanların önünü kesebilecek mi?
GERB’in seçim platformunda, azınlıkların entegrasyonu konusunda belirlenmiş bir politika veya strateji yoktu, özellikle en çok dışlanmış olan Romanlar için…
Müzakerelerin bir sonraki aşamasında, bu konularda net bir pozisyon ve teminat bekliyoruz.
Hürriyet ve Şeref Halk Partisi Genel Başkanı
Korman İsmailov

İçeriği Paylaş