Bulgaristan MSK, yerel seçimlerde ikamet şartına ilişkin genelge yayınladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Merkez Seçim Kurulu (MSK), 27 Ekim 2019 tarihinde yapılacak Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve Köy Muhtarlığı seçimlerinde ikamet şartına ilişkin genelge kabul etti.

Bulgaristan vatandaşlarının, seçim hakkını kullanabilmesi için 27 Ekim’den 6 ay öncesinden, yani 26 Nisan’dan itibaren ülkede daimi ve mevcut adres kaydı olması gerekir ve onlardan en az birisinin ilgili ilçenin sınırları içerisinde bulunan bir yerleşim yerinde 26 Nisan’dan itibaren olması gerekir.

Sürekli veya uzun süreli ikamet izni bulunan Avrupa Birliği (AB) üyesi olan başka bir ülkenin vatandaşlarının da 26 Nisan’dan itibaren ülkede adres kaydı olması gerekir.

26 Nisan’dan sonra adres değişikliği yapan seçmenlerin, önceki adres kaydına göre bulundukları seçmen listelerine göre oy kullanabilirler.

AB üyesi olan başka bir ülkenin vatandaşlarının, Meclis Üyeliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Belediye Başkanlığı seçimlerinde yasal şartları karşıladıkları halde oy kullanabilirler, fakat sadece Belediye Meclis Üyeliği’ne aday olabilirler.

Seçmenler, daimi ikamet adresine göre veya 12 Ekim 2019 tarihine kadar başvuru yaptıkları halde mevcut ikamet adreslerine göre sadece bir kere oy kullanabilirler. Seçmenler önceden başvuruda bulunmadıkları halde mevcut ikamet adreslerine göre oy kullanamazlar.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş