Brexit tarihinden önce İngiltere’ye yerleşen Bulgaristan vatandaşlarının hakları korunacak

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’ın Birleşik Krallık Büyükelçiliği Çalışma ve Sosyal Hizmetler Ataşesi Vasil Asenov, Bulgaristan Ulusal Radyosu’na (BNR) Horizon Programı kapsamında yayınlanan “Herkesten Önce” programına verdiği demeçte,”Brexit tarihinden önce Birleşik Krallık’a yerleşen Bulgaristan vatandaşları, ikamet statüsü ve geçici ikamet statüsü için başvurabilecekleri İkamet Programı kapsamında haklarının güvence altına alınacaklarından dolayı rahat olmalılar” diye kaydetti. Asenov, Bulgaristan vatandaşlarının, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ikamet başvurusunda bulunmalarının önemli olduğunu belirti. Bunun tek istisnası, İngiliz pasaportu almış Bulgaristan vatandaşlarıdır.

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Ataşesi,” Brexit tarihinden sonra İngiltere’ye yerleşmeyş planlayan Bulgaristan vatandaşları, gelecekteki statüsü ile ilgili göçmenlik hukuku mevzuatı ile ilgili haberleri takip etmelidirler, çünkü halen tartışmalar sürüyor ve Boris Johnson başkanlığındaki yeni hükümet, bazı değişiklikler yapabilir” diye belirtti.

Onun ifadesine göre, Bulgaristan vatandaşları Brexit tarihi itibariyle başvuruda bulunmamış olsalar bile hakları değişmeyecektir, yani onlar Birleşik Krallık’ta yaşayıp çalışmaya devam edecekler, ülkenin sosyal güvenlik sistemine ve sağlık sistemine erişim hakkına sahip olacaklar. Onların 31 Aralık 2020 tarihine kadar ikamet başvurusunda bulunmaları gerekir. Gerek anlaşmalı gerekse anlaşmasız bir Brexit durumunda hakları güvence altına alınacaktır.

Kaynak: Kircaali Haber


İçeriği Paylaş