Bulgaristan Meclisi, İTN partisinin kabine taslağının geri çekilmesini onayladı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan Meclisi, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisinin yeni hükümet yapısı ve kadrosuna ilişkin önerisini geri çekme isteğini onayladı. Karar taslağının ikinci oylamasına katılan 166 milletvekilliden 105’i, Plamen Nikolov’un Başbakan adaylığından çekilmesi isteğini kabul etti.

İkinci oylamada İTN milletvekilleri yine Genel Kurul salonunu terk ettiler, ancak GERB-SDS İttifakı milletvekilleri bu defa ret oyu kullanacaklarını söylediler.

GERB-SDS İttifakı Milletvekili Toma Bikov, “Karar taslağının yeniden oylanmasını istiyoruz, ancak bunu neden istediğimizi açıklamamıza izin verin lütfen. Yeniden oylama olmazsa ve bu gündem maddesi kabul edilmezse ülke anayasal bir krize girecek. Absürt bir durumdayız. Bu duruma sebep olan hükümet kurma yetkisi verilen İTN temsilcileri burada değil. Kişisel nedenlerle adaylıktan çekilen Başbakan adayı burada değil. Biz o anda çok kolay bir şekilde seyirci olarak kalabilirdik ve bu duruma sevinebilirdik ve sizi içinden çıkılması çok zor bir duruma sokabilirdik. Ama biz bunu yapmayacağız. Kesinleşmesi için bu kararı kabul edeceğiz. Ardından ikinci ve üçüncü kez hükümet kurma yetkisi verilsin ve tabii ki yeni seçimlere gidilsin” diye kaydetti.

İTN Partisi Meclis Grubu Başkanı Toşko Yordanov, Mecliste basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Meclisteki GERB hükümetine karşı protesto eylemlerine katılan diğer iki partiden destek almazsak kabine önermeyeceğimizi söylemiştik. Bunu da yapıyoruz. Hükümet kurma kararını Mecliste çoğunluğu oluşturan diğer partiler alsın” diye ifade etti.

Karar taslağının kabul edilmesinden sonra İTN Meclis Grubu Genel Kurul salonuna geri döndü.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş