Bulgaristan Meclisi Cami Baskınını kınadı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Geçen cuma günü Sofya’da cami önünde meydana gelen olaylar ile ilgili parlamento deklarasyon kabul etti. Olayları kınayan deklarasyona 127 milletvekilliden hepsi ‘Evet’ oyu kullandı.

Deklarasyonda “ Milletvekilleri, Ataka parlamento partisinin başkent merkezinde 20 Mayıs 2011’de inanlara karşı yaptığı agresiv davranışını kınıyor. Müslümanlar için mübarek gün olan cuma gününde yapılaması olayı daha da skandal hale getiriyor. Bu davranışıyla söz konusu parti, Bulgar demokratik toplumundan kendini tecrit ediyor (ayırıyor). Partinin faaliyeti, Bulgar toplumuna ve onun din ve etnik hoşgörü anlayışına tamamen yabancıdır. Etnik barışı sarsmaya yönelik denemelere ve Bulgaristan vatandaşlarını birbiri arasında gerginlik oluşturmayı amaçlayan tavırlara karşı üzüntümüzü belirtiyoruz. Ulusal güvenliği tehdit altına alan, etnik barışa karşı yaptığı agresiv davranıştan sonra Ataka Parlamento Partisi’nin ülkedeki yönetim için tehlike oluşturmaktadır. “ deniliyor.

Deklarasyonu kabul ettikten sonra parlamento devlettteki tün ilgli kurumlara çağrıda bulunarak, Anayasa’nın korunması için gereken önlemlerin alınmasını istedi.

Ataka partisi ise başka bir deklarasyonla bugünkü cuma namazında yeniden bir miting düzenlenmesi ile ilgili çıkan söylentileri yayınlayarak bunun provokasyon olarak değerlendirdi. Cami önündeki ibadet hasırların yakılmasıyla ilgili kendi iç araştırma yaptıklarını belirten parti yöneticileri, hiçbir zaman yabancı mülke hasar verilemsine karşı olduklarını aktararak, hasır yakan kişilerin aslında Ataka ile hiçbir alakası olmadıklarını açıkladı. Zaman


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.