Müslüman çocukların Sırp Ortodoks St.Sava anmasına götürülmeye zorlanmasına tepki

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Sırp tarihinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilen St.Sava için düzenlenen törene Müslüman ilkokul çocuklarının götürülmeye zorlanmasına Srebrenitsa İslam Topluluğu’ndan tepki geldi.

Bosna hersek‘teki Sırpların yönetimde olduğu Müslüman öğrencilerin okuduğu okulda öğrenciler 27 Ocak’ta kutlanan St.Sava Slava’sına götürülmeye zorlandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Bosna Hersek’te Srebrenitsa Müftüsü/İmamı, bugün kutlanan St.Sava Slava’sına çocuklarının katılmayacağını söyledi ve “Burası sadece Ortodoks Sırpların ve onların azizlerinin toprakları değil! Burada yaşayan kimse bir başkasının dini etkinliğine katılmaya mecbur edilemez” dedi…

Saint Sava, Sırp tarihinin en önemli isimlerinden biri olarak kabul ediliyor. Saint Sava, Sırp Ortodoks Kilisesi tarafından 27 Ocak’ta kurucusu olarak saygı duyuyor.

27 Ocak tarihinde Srebrenitsa’daki ilkokulda Aziz Sava’nın vaftiz görkemini kutlayan bir tören düzenlenecek. Aynı şey Bosna-Hersek’in küçük işletmesindeki diğer okullar için de geçerlidir.

Bu nedenle, Srebrenitsa İslam Topluluğu Meclisinden yapılan açıklamaya göre, Srebrenica imamlarının çocukları okula gitmeyecek veya planlanan törene katılamayacaklar.

Srebrenitsa İslam Topluluğu Meclisinden yapılan açıklamada, “Müdür ve diğer personelin, çocuklarımızın çoğunun okulda olduğu ve çocuklarımızın hiçbir şekilde ulusal veya dini temsil edilmediğini görmezden geldikleri için üzgünüz. Okul Günü’nü işaretlemeye itirazımız yok, ancak bu sadece Sırp halkına ve Sırp azizlerine bağlanmakla kalmayıp herkese uyan ve tarafsız olan bir tarih olmalı, ”denildi.

Boşnak çocuklarına yönelik tutumu değiştirmenin ve çocuklarının kendilerini temsil etmeyen olaylara katılmasını istememenin altını çiziyorlar.

Srebrenitsa İslam Topluluğu Meclisi açıklamasında şunlara dikkat çekildi: “Bir ulusun çocuklarının çoğunlukta olduğu bir okulun, daha az temsil edilmelerine rağmen, ihmal edilmemesi veya diğer tarafa, herhangi bir insana bu konuda herhangi bir şey empoze etmemesi gerektiğine inanıyoruz. Özellikle ulusal ve dini bazda ayrımcılık kabul edilemez. Bu nedenle, çocuklarımız bugünkü şenliklerde hazır bulunmayacaklar ve çocuklarının bugünkü etkinliklere ve benzer etkinliklere katılıp katılmayacaklarını seçmek diğer velilere kalıyor. Aynı zamanda yüksek okula devam çocuklarının sınıfında olmak, ancak herhangi törenine katılan olmayacak”

“Bugün kutlama yapan vatandaşlarımıza, herkese en iyisini, onlara ve çocuklarına en iyisini diliyoruz. Aynı zamanda, Sırp halkının temsilcilerinin, yüzyıllar boyunca karşılıklı saygı ile yaşadıkları gibi, yanlarında yaşayan başka insanların da olduğu gerçeğini kabul edeceğini umuyoruz ”dedi.

Kaynak: kakanj-x.com, dunyabulteni.net


İçeriği Paylaş