Cumhurbaşkanı Gül Bulgaristan’a gidiyor

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov’un daveti üzerine 10-12 Temmuz günlerinde Bulgaristan’a resmi bir ziyarette bulunacak.

Cumhurbaşkanı Parvanov, 16-17 Aralık 2008 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret yapmıştı. Türkiye’den Bulgaristan’a Devlet Başkanı düzeyindeki son ziyaret 22-23 Şubat 2006 tarihlerinde yapılmıştı.

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da Cumhurbaşkanı Gül ve Bulgaristan Cumhurbaşkanı Parvanov arasında yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin durumu ele alınacak, yeni işbirliği imkanları değerlendirilecek, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacak. Gül, Bulgaristan Ulusal Meclisi Başkanı Tsetska Tsaçeva ve Başbakan Boyko Borisov’u kabul edecek. Ayrıca Gül, 11 Temmuz günü Sofya’da düzenlenecek “Türkiye-Bulgaristan İş Forumu”nun açılışında konuşma yapacak.

Cumhurbaşkanı Gül, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda yer alan Deliorman bölgesinin en büyük kentlerinden Şumnu’da da temas ve incelemelerde bulunacak ve bu şehirde yaşayan Türklerle bir araya gelecek.

Çankaya Köşkü’nden yapılan açıklamada, “Aynı coğrafyayı ve değerleri paylaşan Türkiye ve Bulgaristan, benzer vizyona ve hedeflere sahip iki komşu, müttefik ve dost ülke. İki ülke arasındaki ilişkiler, son 20 yıllık zaman zarfında dostluk ve iyi komşuluk temelinde her alanda büyük gelişme gösterdi. Türkiye ile Bulgaristan, ikili ilişkilerinin ötesinde, Balkanlar’da ve Karadeniz Havzası’nda barış ve istikrara da katkı sağlamakta; ayrıca, NATO ve Avrupa Birliği bağlamında yakın işbirliği ve verimli bir diyalog yürütmektedir.” denildi. Açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül’ün Bulgaristan’ı ziyaretlerinin, iki dost ülke arasında mevcut iyi ilişkilerin daha da güçlendirilmesine ve Türk ve Bulgar halkları arasındaki tarihi bağların pekiştirilmesine katkıda bulunacağı ifade edildi.


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.