Kanadalılar Batı Trakya’da bir altın madeni daha satın aldı!

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Kanadalı Eldorado Gold şirketi Halkidi Madencilik ve Batı Trakya’daki Evros’un (Meriç) Perama (Güreci) bölgesindeki altın madenlerinden sonra Batı Trakya’nın Şapçı bölgesindeki yer altı altın rezervlerini elinde bulunduran Trakya Madencilik’in yan şirketi olan Avustralyalı Gloru Resources’u da satın aldı.

To Vima gazetesinin haberine göre Eldorado Gold’un yapılan anlaşma çerçevesinde 30,5 milyon Avustralya doları ödeyeceği açıklandı.

Glory şirketinin paylaştığı verilere göre Şapçı’da 637.000 ons kanıtlanmış ve muhtemel altın rezervi bulunuyor.

Eldorado Gold Corporation CEO’su Paul Wright konuyla ilgili yaptığı ve Azınlıkça Online ekibinin Türkçeye çevirdiği açıklamada, “Şapçı’daki projenin satın alınması (Batı) Trakya’nın jeolojik geleceğine yönelik inancımızı tazelemektedir. Bu proje hayata geçirildiğinde bölge toplumuna büyük yarar sağlanacaktır. Çünkü bu altın kaynakları sosyal ve çevre açısından sorumlu bir şekilde değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı ve ekledi “Şapçı’daki proje mevcut portföyümüze ek bir mülk eklemektedir ve Perama’daki ve Yunanistan’daki diğer mülklerimizle birlikte kazanç sağlayacaktır.”

Şapçı’daki altın çıkarma projelerinin ciddi bürokratik sorunlarla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. 2013 yılı ilkbaharında Trakya Madencilik şirketi kazı izni alamadığı için faaliyetlerini askıya almak zorunda kalmıştı. Ayrıca, çevreye yönelik etkilerin ele alındığı rapor da hâlâ onaylanmış değil.

http://www.azinlikca.net


İçeriği Paylaş