Bulgaristan, deneme amaçlı avro madeni para basmaya başlayacak

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve Eurogroup ile Bulgaristan Cumhuriyeti arasında Bulgaristan’ın Euro Bölgesi’ne katılma onayı aldığında avro madeni para bastırmaya başlamasını sağlayacak pratik adımları özetleyen bir Mutabakat Zaptı imzalandı.

Açıklamada, “Bu adımlar, avro madeni paralarının ortak taraflarının görüntüleri ile belirli miktarlarda deneme madeni paralarının basılması ve Bulgaristan’da basılacak avro madeni paralarının ulusal tasarımlarının seçimi ile ilgilidir” diye belirtildi.

Mutabakat Zaptı’nı 6 Aralık’ta Brüksel’de AK Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Avrupa Komisyonu’nun Ekonomiden Sorumlu Üyesi Paolo Gentiloni, Eurogroup Başkanı Pascal Donahue ve Bulgaristan tarafından Maliye Bakanı Rositsa Velkova ile Bulgaristan Merkez Bankası (BNB) Başkanı Dimitır Radev imzaladılar.

Ülkemizin Avro Bölgesi’ne katılımına ilişkin nihai karar, Avrupa Birliği’nin İşleyişine İlişkin Antlaşma’nın 140. maddesinin 2. paragrafı uyarınca AB Konseyi tarafından alınacak.

 

Kaynak: KIRCAALİ HABER


İçeriği Paylaş