Bulgaristan alimlerinden Ahmed Davutoğlu anıldı

Ülkemizden Haberler
İçeriği Paylaş

Osmanlı Uleması’nın temsilcilerinden ve son devrin alimlerinden Ahmed Davudoğlu için ölümünün 29. yıldönümünde İstanbul Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde anma programı düzenlendi. Son devrin alimlerinden Kur-an’ı Kerim ve Sahih-i Müslim’in mütercimi olan Ahmed Davudoğlu, Uluslararası Dünya Din ve Kültür Araştırmaları Derneği (UDDKAM) tarafından Gaziosmanpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle anıldı. Anma programına çok sayıda davetliyle Davudoğlu’nun sevenleri katıldı. Kur-an’ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını UDDKAM Başkanı İlahiyatçı Cihangir Boz yaptı. Ardından Prof. Dr. Cevat Akşit bir konuşma yaptı . Akşit, İlahiyat Fakültesi’nde Davudoğlu Hoca’dan ders aldığını anlattı. Akşit, Davudoğlu Hoca’nın öğrencilerini Ehl-i Sünnet inancına göre yetiştirdiğini söyledi. İlahiyatçı-Yazar Enver Baytan da Davudoğlu Hoca’nın ilim yolunda verdiği mücadeleyi konu ettiği konuşmasında Ahmed Davudoğlu’nun eğilip bükülmeyen bir karaktere sahip olduğunu vurguladı.

AHMET DAVUTOĞLU KİMDİR?

Son devrin değerli âlimlerinden Ahmed Davudoğlu, 1912 yılında Bulgarstan’ın  Deliorman bölgesindeki Şumen’e bağlı İglika’da (Kalaycıköy) doğdu. 25 Temmuz 1936 tarihinde Şumen’deki Medresetü’n-Nüvvâb’ın yüksek kısmından mezun oldu. Aynı yıl Mısır’a gönderilen Davudoğlu, Câmiatü’l–Ezher Külliyyetü’ş-Şerîa’yı bitirerek 1942 yılında ülkesine döndü. Önce Medresetü’n-Nüvvâb’ın lise ve yüksek kısımlarına öğretim üyesi, iki yıl sonra da aynı okula müdür tayin edildi. Davutoğlu, o dönemde tehditler sonucu 31 Aralık 1949’da hanımı ve iki kızı ile Türkiyeye göç etti. Önce Adapazarı’na yerleşen Davutoğlu, sonra İstanbul’da Yedikule Küçükefendi Camii’nde imamlığa başladı. İstanbul’da Fatih Kütüphanesi memurluğuna ve Süleymaniye’ye nakli üzerine Süleymaniye Kütüphanesi memurluğuna tayin edildi (1956). Davutoğlu, İstanbul İmam Hatip Okulu ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nde çeşitli görevlerde bulundu. İlmî çalışmalarını evinde sürdüren Davudoğlu, 7 Nisan 1983 tarihinde vefat etti ve Eyüp Kabristanı’na defnedildi.

CİHAN


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.