Bulgar Başbakan’dan Erdoğan’a teşekkür

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan-Türkiye kara sınırında yasa dışı göçe karşı inşaatı tamamlanmak üzere olan tel örgü engelini havadan ve karadan teftiş eden Bulgaristan Başbakanı Borisov, İstanbul’da CumhurbaşkanıErdoğan‘a teşekkür edeceğini bildirdi.

‘ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR ETMEK İSTERİM’

Pazartesi günü İstanbul’a gideceğine işaret eden Borisov, “Yarın Türkiye gitmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk devletine de teşekkür etmek isterim. Sınırımıza (göç) baskı olmaması için elinde geleni yapıyorlar. Sadece bizimle (geri kabul için) anlaşma imzaladılar. Hoşumuza gitmeyen bir şey varsa, onu da söyleriz, ancak adil olmak gerekiyorsa işbirliği başarılarımızı da dile getiririz.”

Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova da ülkede çeşitli endişelerin yaşanmasına neden olan olası bir göç dalgasının artışı konusunda halkın içinin rahat olmasını isteyerek, “Vatandaşlar huzurlu olsun, bu engel zor ve kolay yoldan da geçilemez” dedi.

Borisovun beraberinde tel örgünün güvenliğini yerinde incelemeye gelen PF Eş Başkanı Simeonov da “Havadan ve karadan gördüğümüz tel örgü düzeneği son derece etkileyici ve güven verici gibi görünüyor. Avrupa’yı tüm diğer dünyadan izole etmeyi başardık.” dedi.

Bu arada, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniev Mitov da Blagoevgrad kentinde basına yaptığı konuşmasında Bulgaristan’da yasa dışı mülteci trafiğine karşı daha etkin çalışmaların yapılması için gerekli mevzuat değişikliklerinin yerine getirildiğini söyledi.

Türkiye ile varılan geri kabul anlaşmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Mitov, “Türkiye ile duygusal olmayan, sağduyulu bir diyalog ortamında yasa dışı yoldan sınır geçişleri yapanlara kaşı etkin önlem almamızı sağlar. Sınırdaki göç baskısı azalıyor, ancak yasa dışı yoldan geçiş girişimleri sürüyor.” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin karşılıklı diyaloğun duygulara rehin olmamaları gerektiğini belirten Mitov, Türkiye’nin yeni belirlenecek başbakanı ile de sağduyulu diyaloğun devam edeceğini umut ettiğini söyledi.


İçeriği Paylaş