Bulgaristan yeni cumhurbaşkanını arıyor

Haberler
İçeriği Paylaş

Bulgaristan’da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev gelecek seçimde yeniden aday olmayacağını duyurdu

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, sonbaharda yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde tekrar aday olmayacağını açıkladı.

Plevneliev, kararını kişisel nedenlere bağlayarak, politikadan çekilmeyeceğini ancak yeni bir siyasi parti de kurmayacağını dile getirdi.

Plevneliev, halka hitaben konuşmasında parlamentonun yurt dışında yaşayan Bulgar vatandaşlarının seçme haklarını sınırlandıran yasayı veto ettikten sonra siyasi eleştirilere maruz kaldığını anımsatarak, veto gerekçelerinin net ve esaslı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı olarak ayrım yapılmaksızın tüm halkı temsil ettiğini ifade eden Plevneliev, “Cumhurbaşkanı olmadan önce (iş adamı olarak) on binlerce iş yeri açtım, on binlerce ağaç diktim.” dedi.
Halkı aldatmadığını ve vicdani olarak huzurlu uyuyabildiğini dile getiren Plevneliev, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kez cumhurbaşkanı olan, hep cumhurbaşkanı olur. O kadar çok krizin yaşandığı bir ortamda çalışmalarımın değerlendirilmesi için erken olduğunu düşünüyorum. Görevimi son gününe dek tam verimlilikle çalışacağım.”

Bulgaristan’da birçok siyasi çevrenin şimdiden cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili kendi ince hesaplarını yapmaya başladıklarını belirten Plevneliev, “Küçük hesapları bir tarafa bırakın. Ülkemizdeki adalet reform ve yolsuzlukla mücadele alanındaki mevzuatın geliştirilmesine değer verin. Siyasette ahlak ve prensipler olmalı.” ifadesini kullandı.

Kaynak: Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş