Eski Başbakan Belediye Başkanlığı yarışında

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Romanya’da halk, Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gidiyor. 15 milyondan fazla kayıtlı seçmenin oy kullanabileceği seçimlerde 3 bin 187 belediye başkanlığı için 14 bin 144 aday yarışıyor. Demokratik bir ortamda devam eden yarışta adaylar verdikleri vaatlerle seçmenlerin oyunu çekmeye çalışıyor.

Renkli geçen yarışta aday olan bazı isimlerin özellikleri de dikkat çekiyor. Bunlardan en ilginci, 4 ay öncesine kadar başbakanlık görevini yürüten Emil Boc. Emil Boc, partisi tarafından 10 Haziran’da yapılacak yerel seçimlerde Cluj belediye başkanlığına aday gösterildi. Daha önce de bu ilin belediye başkanlığını yürüten Boc’un buradaki en büyük rakibi ise Mariu Nicoara.

Bu arada eski Sağlık Bakanı Attila Cseke ise Romanya Macarları Demokrat Birliği tarafından Macar seçmenlerin yoğunlukta bulunduğu Oradea’dan aday gösterildi.

SEÇMENİN NABZI

Başkent Bükreş, seçim heyecanının en fazla hissedildiği yer. Kalabalık merkezlerde kurulan çadırlarda adayların broşürleri dağıtılıyor. Seçmenlere tartı ve tansiyon küçük hizmetler de veriliyor.

Bükreş’in büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarının çoğu yine aday. Başkentte seçim yarışının; eski başkan bağımsız aday Sorin Oprescu ile Silviu Prigoana arasında geçeceği tahmin ediliyor. Üçüncü bir isim olan Dan Nicuşor’ın da yine sürpriz yapabileceği belirtiliyor.

SOYDAŞLAR KÖSTENCE’DE YİNE RADU MAZARE’Yİ DESTEKLEYECEK

Soydaşların yoğunlukta yaşadığı Köstence’deki he iki soydaş derneği de aldıkları yönetim kurulu kararına göre Sosyal Demokrat USL koalisyonunun mevcut belediye başkan adayı Radu Ştefan Mazare’yi, İl Meclis Başkanlığı için de Nicusor Daniel Constantinescu’yu destekleme kararı aldı. Dobruca bölgesindeki belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için çok sayıda soydaş isim de adaylığını koydu.

Mecidiye’de Romanya Müslüman Tatar Türkleri Demokrat Birliğinden işadamı Nedret Bekiş, Murfatlar’dan Remzi Bolat, Hamzaca’dan Amza Şagatai, Dobromir’den Iusein Visel, Lumina’da ise Ali Aidar isimli soydaşlar belediye başkanı adayı oldu.

GENEL SEÇİMLER KASIMDA

Bu arada genel seçimlerin önümüzdeki Kasım ayında yapılması kesinleşirken, yeni seçim yasası parlamentoda kabul edildi. Yeni seçim sistemine göre çoğunluklu oylama sistemi geçerli olacak. Bu sisteme göre tek tur halinde yapılacak seçimlerde kim önde ise seçimi o kazanacak. İkinci tur olmayacak. Bu arada muhalefetin, parlamentodaki milletvekili ve senatörlerin sayısının azaltılması talebi ise reddedildi.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.