Boşnak Bebekler Kimliksiz Kaldı

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Anayasa Mahkemesi’nin, vatandaşlık numarasıyla ilgili kanununun bir maddesini iptal etmesi nedeniyle bebekler kimlik alamıyor.

 

Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi’nin, vatandaşlık numarasıyla ilgili kanununun bir maddesini anayasa aykırı olduğu ve meclisin yasal süre içerisinde düzenleme yapmadığı için iptal etmesi nedeniyle, ülkede bu yıl 12 Şubat’tan sonra doğan bebekler “kimlik sorunu” yaşıyor.

Ülke genelinde yüzlerce aileyi mağdur eden yasal karmaşa, Bosna-Hersek Anayasa Mahkemesi’nin 27 Mayıs 2011′de, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle vatandaşlık numarasıyla ilgili kanununun 5. maddesinin meclis tarafından yeniden düzenlenmesini istemesiyle başladı.

Bosna-Hersek Parlamentosu’nda söz konusu düzenlemeye ilişkin ortak görüş sağlanamaması üzerine, istenen değişiklik yasal süre olan 6 ay içerisinde yapılamadı. Bunun üzerineBosna-Hersek Anayasa Mahkemesi de 12 Şubat 2013′te vatandaşlık numarası kanunundaki 5. maddenin artık geçerli olmadığına karar verdi.

Yüksek mahkemenin kararından sonra oluşan yasal boşluk nedeniyle, 12 Şubat’tan sonra dünyaya gelen bebekler, temel hakları olan kimlik numarası, sağlık karnesi ve sosyal güvenlik gibi haklarından yoksun kaldı.

Kendimi Rehin Gibi Hissediyorum

Ülkedeki kurumların görevlerini yerine getirememesi nedeniyle sorun yaşayanlardan biri de, ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Nela Cenisiyeviç. Belçika vatandaşı Thomas Deleu ile evli olan Cenisiyeviç, 13 Şubat’ta dünyaya gelen küçük oğlu Gabrijel Luka’yı kimlik numarası olmadığı için Bosna-Hersek’ten başka bir yere gidemiyor. Cenisiyeviç, “Kendimi şu anda ülkeye hapsedilmiş, bu ülkenin rehinesi gibi hissediyorum” dedi.

TRT Türk


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.