Bosna’da Yerel Seçimlere DEP Damgası

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’te yapılan yerel seçimde Aliya İzzetbegoviç’in kurucusu olduğu Demokratik Eylem Partisi, 125 belediye başkanlığından 38’ini kazanarak, en fazla belediye başkanı çıkartan parti oldu.

Saraybosna, Ilıca, Novi grad, Zenitza gibi büyük kentlerde halkın çoğu Boşnakların Demokratik Eylem Partisi SDA’nın adaylarına oy verdi. Boşnak adaylar, Bosna’nın Sırp bölgesinde kalan yerlerde de 2 belediye başkanlığını aldı.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, SDA’yı, 27 belediye başkanlığını alan Sırp Demokrat Partisi takip ediyor.

Yerel seçimde bütün gözler Srebrenica üzerinde oldu. Kentte, sahte ve geçersiz kimliklerle oy vermeye çalışan Sırpların varlığı sonucu, oy verme işlemi 2 kez durduruldu. Boşnak partilerin ortak adayı Cemil Durakovic, seçimi kazandığını ilan etti. Srebrenica Seçim Komisyonu ise, Sırp adayın önde olduğunu açıkladı. Şehir içindeki Sırp oylarının fazla olduğu, ancak kırsal kesimden gelecek oylarla Durakoviç’in öne geçebileceği bildiriliyor.

Sırp milislerin 1995 yılında 8 bin Boşnak erkek ve çocuğu öldürmesinin ardından, Srebrenica’dan yoğun bir Boşnak göçü yaşanmıştı.

Siyasi gözlemcilere göre, seçim sonuçları, eleştirilere rağmen Boşnakların Aliya İzzetbegoviç’in partisine olan güvenlerinin devam ettiğini gösteriyor.

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.