Bosna’da ”Türk haftası” kutlamaları

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’in Zenitsa kentinde bu yıl ikincisi düzenlenen ”Türk haftası” etkinlikleri kapsamında, Anadolu Ajansı’nın Türkiye ve Bosna Hersek’in güzelliklerini yansıtan ”AA objektiflerinden Türkiye ve Bosna-Hersek” fotoğraf sergisi açıldı

Türk askerlerinin BM’nin Barış Gücü bünyesinde Zenitsa kentine gelişinin 18 yıl dönümü dolayısıyla geçen yıl başlatılan etkinlikler çerçevesinde, AA Balkanlar Bölge Müdürlüğü de Bosna Hersek’te faaliyet gösteren Dostluk Köprüleri Derneği ve Zenitsa Müzesi işbirliğiyle fotoğraf sergisi düzenledi.

AA foto muhabirlerinin çektiği, Türkiye ve Bosna Hersek’in doğal güzelliklerini yansıtan 50 fotoğrafın yer aldığı sergi, Zenitsa Müzesi sergi salonunda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışına, Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç, Bosna Hersek’tekiAvrupa Birliği Barış Gücü (EUFOR) Bölgesel Koordinasyon Merkezi Merkez Komutanı Yarbay Serdar Bengier, AA Balkanlar Bölge Müdürlüğü Editörü Serkan Fidan, medya temsilcileri ile davetliler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Serkan Fidan, Anadolu Ajansı’nın 1920 yılında, Kurtuluş Savaşı sırasında, Türk milletinin haklı mücadelesini dünyaya duyurmak için kurulduğunu söyledi.

AA’nın 2020 yılında kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutlayacağını belirten Fidan, AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk tarafından açıklanan 100. Yıl Vizyonu doğrultusunda, şimdiye kadar ulusal nitelikte olan AA’nın dünyanın en büyük ve en etkili ilk 5 haber ajansı arasında yer alması hedefinin ortaya konulduğunu ifade etti. Fidan, Anadolu Ajansı’nın yeniden yapılanma çalışmaları çerçevesinde Boşnakça, Hırvatça ve Sırpça yayına başladığını, bunun Bosna Hersek ve bölge açısından önemli olduğunu vurguladı.

Serkan Fidan, ”Anadolu Ajansı 92 yıldan beri Türkiye’nin sesini dünyaya duyurduğu gibi bundan sonra da Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve dünyanın her yerindeki insanların sesini dünyaya duyuracak” dedi.

Fidan, AA foto muhabirlerinin fotoğraflarından oluşan serginin Saraybosna’nın ardından Zenitsa’da da sergilenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sergi için destek veren herkese teşekkür etti.

Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç de Türkiye ve Bosna Hersek halkları arasındaki kültürel, tarihi ve gönül bağlarına işaret etti. İmamoviç, ”Türkiye ile olan dostluk ve kardeşliğimizi güçlendirecek her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu.

”Türk haftası” etkinlikleri çerçevesinde 23 Mayıs’a kadar, ”TURBO” adıyla Türk-Boşnak müzik gecesi, çeşitli sergi ve konferanslar düzenlenecek.

”AA objektiflerinden Türkiye ve Bosna-Hersek” fotoğraf sergisi, Zenitsa Müzesi sergi salonunda Türk haftası etkinlikleri boyunca açık kalacak.

Kaynak: AA


İçeriği Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.