Yunanistan’da Ölüm Oranı Doğum Oranını Geçti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Dünya Doktorları Örgütü, son dört yıl içinde kriz nedeniyleYunanistan‘daki doğumlarda büyük düşüş kaydedildiği, sürekli artış kaydeden ölüm oranı ile doğum oranı arasındaki farkın 16 bin 300’e çıktığı bildirildi.

Dünya Doktorları Örgütünden yapılan değerlendirmeye göre, Yunanistan‘da, gelecek yıllarda 10 kadından dördü daha önce planladığından en az bir çocuk daha az doğuracak ya da hiç doğum yapmayacak. Yunan medyasına yansıyan haberlerde, geçim sıkıntısı çeken evli çiftlerin çocuk yapma planlarında değişiklik yapma zorunda kaldığı, kürtaj vakalarında da önemli artış kaydedildiği ifade edildi. Haberlerde, doğum yapan çiftlerin büyük bölümünün ise ekonomik imkansızlıklara rağmen, daha ucuz olan devlet hastaneleri yerine özel hastaneleri tercih ettiği kaydedildi.

Yunanistan‘da hastanelerde SSK yardımı yapılmayan normal bir doğum, doğum öncesi kontrollerle en az bin 300 avroya mal oluyor. Sezaryen olması durumunda ise bu masraflar en 600 avro artıyor. Bir çocuk için gerekli aşı masrafları ise bin 500 avroyu buluyor.

haberler.com


İçeriği Paylaş