Bosna’da soykırım anıtı tartışması

Balkanlardan Haberler Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna Hersek’in Vişegrad kentinde soykırım anıtı tartışması yaşanıyor.

Bosna-Hersek’in doğusunda bulunan Vişegrad kentindeki Strajişte Şehir Mezarlığı’na Bosna Savaşı sırasında bu şehirde katledilen Boşnaklar adına geçen yıl 26 Mayıs’ta dikilen anıtın kaldırılmasıyla ilgili tartışma devam ediyor.

Vişegrad kenti yakınlarındaki Peruçats Gölü’nde 2010 yılında yapılan kazılarda çıkarılan 66 savaş kurbanının 26 Mayıs 2012’deki cenaze töreninde dikilen ve bir tarafında “Gerçeğin tanıkları” diğer tarafında ise “Vişegrad’da yaşanan soykırımın erkek, kadın, çocuk kurbanlarına ve kaybolan Boşnakların anısına” ifadelerinin yer aldığı anıtın kaldırılması yönünde Bosna Sırp Cumhuriyeti Düzenleme, İnşaat ve Ekoloji Bakanlığı karar verdi.

Vişegrad İslam Birliği Başkanı Bilal Memişeviç, karara itiraz ederek kentin Belediye Başkanı Slavişa Mişkoviç ile bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, görüşmede anıtın kalması, ancak üzerindeki “soykırım” ifadesinin silinmesinin görüşüldüğü öğrenildi.

Vişegrad İslam Birliği Başkanı Bilal Memişeviç, AA’ya yaptığı açıklamada, görüşmede, iki tarafın duruşlarını yakınlaştırmaya çalışıp, anıtın yıkılmamasını sağlayacak bir çözüm aradıklarını söyledi.

Memişeviç, “Uzlaşma anlamında hazır olduklarını hissettim. Bu yüzden şimdi hesaplamalar yapıyoruz. Belki bir çözüme ulaşırız” diyerek, varılacak herhangi bir uzlaşmanın anıtı “yasal” kılacağını vurguladı.

Anıtı diken “Çupriya” (Köprü) Derneği ise anıt konusunda uzlaşma taraftarı olmadıklarını açıkladı.

Köprü Derneği yetkilileri, yaptıkları açıklamada, anıtın üzerindeki “soykırım” ifadesinin kaldırılmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Biz sonuna kadar gideceğiz. Vişegradlı Boşnakların daha fazla kaybedecek bir şeyi kalmadı. Hiç kimsenin bizim topraklarımızdaki bir anıtın üzerine ne yazacağımızı söyleme hakkı yok. Anıtın şimdiki haliyle kalabilmesi için tüm girişimler başlatılacak.”

Bosna-Hersek’in Sırbistan sınırında bulunan ve Sokullu Mehmet Paşa’nın yaptırdığı ”Drina Köprüsü”nün de bulunduğu Vişegrad, Bosna savaşı (1992-1995) sırasında büyük acılar yaşadı. Savaşın hemen başında Vişegrad’da Boşnaklara yönelik büyük katliamlar yapıldı. Bosna’daki savaş (1992-1995) öncesinde 14 bin 500 Boşnakın yaşadığı Vişegrad’da şimdi Boşnaklar yok denecek kadar az.

Dünya Bülteni


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.