Bosna Hersek ve Sırbistan’daki Sel Felaketi

Bal-Türk'ten Haberler Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

KOCAELİ (AA) – Kocaeli’de işadamı, sanayici ve akademisyenlerden oluşan Rumeli Balkan Dostluk Platformu ile Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Bosna Hersek ve Sırbistan’da yaşanan sel felakati nedeniyle yardım kampanyası başlatacak.

Rumeli Balkan Dostluk Platformu Koordinatörü Ramazan Kadınçeşme, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketi nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Platformun iş adamı, sanayici ve akademisyenlerden oluştuğunu belirten Kadınçeşme, kuracakları ekiple sel felaketinin yaşandığı Bosna’yı ziyaret edeceklerini ve ihtiyaçları tespit ettikten sonra hızla bölgeye gereken yardımları yapacaklarını ifade etti.

Kocaeli’de çok sayıda Rumelili ve Balkanlardan gelen iş adamının bulunduğunu vurgulayan Kadınçeşme, selden zarar görenlere ciddi anlamda bir destek verebileceklerini aktardı.

Kadınçeşme, Türkiye’nin Bosna ile tarihi, kültürel ve dini bağlarının bulunduğunu anlatarak,  TİKA’nın oradaki Osmanlı yapı ve eserlerini onararak, yeniden ayağa kaldırdığına işaret etti.

Türkiye’nin zor durumda olan Bosnalılara seferberlik başlatarak yardım elini uzattığını dile getiren Kadınçeşme, “Biz de Rumeli Balkan Dostluk Platformu olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yapmak istiyoruz. Düzenleyecekleri yardım kampanyası ile Bosnalı kardeşlerimizin acılarını bir nebze de hafifletmek ve onların yanında olduğumuzu gösterip, moral vermek için elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz” şeklinde konuştu.

– “Kendimizi onların yerine koyalım”

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Bayram Çolakoğlu da sel felaketi nedeniyle büyük üzüntü duyduklarını söyledi.

Sadece üzgün olmanın Bosna Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’daki sel felaketinden etkilenenlerin dertlerine çare olmadığını ifade eden Çolakoğlu, “Boşnak kardeşlerimizin Türkleri nasıl kardeş kabul ettikleri, Türkiye’yi anavatan gördükleri tarihi bir vakadır. Bosna Hersek ve Sırbistan’da 50 bin kişi evsiz kaldı. Ancak evi olanların da artık büyük bir problemi var. Bosna’da şu an nüfusun yarıya yakının ev eşyası, çamur ve su altında kaldı. Boşnak kardeşlerimizin günlük hayatlarını sürdürebileceği ev eşyalarından bile yoksunlar. Kendimizi onların yerine koyalım. Nasıl büyük bir çaresizlik, nasıl zor bir durum olduğunu hissetmeye çalışalım” diye konuştu.

Dernek olarak bir yardım çalışması başlatacaklarını anlatan Çolakmoğlu, bu nedenle Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Kocaeli’de valiliğe resmi başvuru yaptıklarını kaydetti.

Çolakoğlu, valilik öncülüğünde kent genelinde düzenlenecek yardım kampanyasında, sivil toplum kuruluşları, devlet ve sanayi kuruluşları el ele vererek, felakete uğrayanların ihtiyaçlarını kısmen de olsa karşılayacaklarını ifade etti.

AB üyesi ülkelerin Sırbistan’a daha fazla yardım ettiklerini iddia eden Çolakoğlu, “Bu insani durum karşısında bile ayrımcılık yaptıklarını görmekteyiz. Biz onlara da insaniyeti, atalarımızın çizgisinde büyük millet olmanın ne demek olduğunu göstermek için, ırk ve din ayrımı yapmadan, mağdur olan herkese elimizden geldiğince yardım edeceğiz” dedi.

AA

http://www.haber3.com/bosna-hersek-ve-sirbistandaki-sel-felaketi-2680101h.htm#ixzz32c9emdXx


İçeriği Paylaş