Bulgaristan, 1 Ocak 2024 tarihinde avroya geçecek

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bugün (07.01.2022) Mecliste milletvekillerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Asen Vasilev, “Şu anda para birimi olarak avroyu kabul etmek için teknik olarak tamamen hazırız ve bunun, 1 Ocak 2024 tarihinde olmaması için hiçbir neden yoktur” diye açıkladı.

Bakan, geçici hükümetin 30 Haziran 2021’de mevcut hükümet tarafından kabul edilmeye hazır olan avronun kabulü için bir eylem planı kabul ettiğini hatırlattı.

Vasilev, “Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmeden önce geniş bir kamuoyu tartışması yapmak, bu planı ayrıntılı olarak tartışmak ve tüm Bulgaristan vatandaşlarını avroya geçmenin onlar için iyi olup olmadığına ikna etmek istiyoruz. Bunun Bulgaristan için en iyi plan olduğuna inanıyoruz, ancak her vatandaş bilgilendirilmeli ve bilinçli bir şekilde seçimini yapmalıdır” dedi.

Bakan, planın ilk bölümünün, avronun kabul edilmesinden sonra ipotekli kredi, tasarruf hesapları, ödemelerle ne olacağını netleştirmek için geniş çaplı bir kampanya yapılmasını öngördüğünü açıkladı.

Başbakan Yardımcısı, “Bu, Bulgaristan vatandaşları ve işletmelerine açıkça iletilmelidir. Mesele, farkındalık kampanyasını doğru bir şekilde yürütmektir” diye ekledi.

 

Kaynak: Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş