Bosna, 613 şehidini ‘barış’ mesajlarıyla defnetti

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde, 16 yıl önce katledilen 8 bin erkekten toplu mezarlarda kimlikleri teşhis edilen 613 kişi, 10 binlerce Bosnalının katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Srebrenitsa’da katledilenler için Kur’anı Kerim ve duaların okunduğu anma törenine, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da katıldı. Geçmişteki acıların bir daha tekrarlanmaması için katliamı yapanların cezalarını çekmesi gerektiğini ifade eden Arınç, “Srebrenitsa’da insanlığın onuru ayaklar altına alınmıştır. Burada insanlık büyük bir sınavı kaybetmiştir. Ama biz bu trajediyi, bu katliamı unutmayacağız.” dedi.

Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde, 11 Temmuz 1995 tarihindeki savaşta katledilen 8 bin erkekten, toplu mezarlarda cesetleri bulunan 613′ü, 10 binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Srebrenitsa’da katledilenler için okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların ardından, Bosna-Hersek’in Reis-ul Uleması Dr. Mustafa Ceriç tarafından toplu cenaze namazı kıldırıldı. 10 binlerce kişinin katıldığı cenaze namazında, kadınların da saf tuttuğu görüldü. Namazın ardından cenazeler omuzlarda taşınarak, açılan mezarlara konuldu.

Cenaze törenleri sırasında, yakınlarını kaybeden Boşnaklar gözyaşlarını tutamadı. Cenaze törenine katılmak için binlerce Bosnalı Srebrenitsa’ya akın etti. Katılanlar arasında özellikle Amerika ve Almanya gibi ülkelerden gelen şehitlerin yakınları dikkat çekti. Savaş sonrası ülkelerini terk etmek zorunda kalan aileler aynı zamanda büyük hasret giderdi.

Potoçari mezarlığında gerçekleştirilen törene, Türkiye Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Ivo Yosipoviç, Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanı Konseyi’nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, konseyin Hırvat Üyesi Jelyko Komşiç ile savaşta 140 yakınını kaybeden Bosna-Hersek Güvenlik Bakanı Sadık Ahmetoviç de katıldı. Törende barış mesajları dikkat çekerken, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, geçmişteki acıların unutulmaması gerektiğini, ancak bunun barışın temini için de engel olmaması gerektiğini vurguladı. 16 yıl önce Avrupa’nın orta yerinde ırkçı bir saldırının gerçekleştirildiğini belirten Arınç, bunların bir daha tekrarlanmaması için katliamı yapanların cezalarını tam olarak çekmesi gerektiğini ifade etti.

Uluslararası Kayıp Kişiler Komisyonu (ICMP) yaptığı açıklamada şu ana kadar kemiklerinden DNA’sı tespit edilenlerin sayısının 6.598′e ulaştığını bildirdi.

Salih Sarıkaya, Srebrenitsa

 


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.