Başbakan Erdoğan’a İshakoğlu İsa Bey ödülü

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ‘in başkenti Saraybosna ‘nın kuruluşunun 550. yıl dönümünde, Saraybosna’nın kurucusu ünlü Osmanlı devlet adamı İsabey İshakoviç (İshakoğlu İsa Bey) adına verilen ödüle layık görüldü.

Bağımsız 23 akademisyenden oluşan Ödül Komitesi, daha önce aralarında Hırvatistan eski Cumhurbaşkanı Styepan Mesiç ve Avusturya eski Dışişleri Bakanı Alois Mock’un da bulunduğu devlet adamlarına verilen ödülü bu yıl Başbakan Erdoğan’a vermeyi kararlaştırdı. Bosna’daki çok kültürlülük, barış ve istikrara yaptıkları katkılar dolayısıyla 6 yıldır verilen “İsabey İshakoviç Ödülü”, Başbakan Erdoğan’a 15 Eylül’de Saraybosna’da takdim edilecek. Ödül Komitesi Başkanı Amel Sulyoviç, İsabey’in Saraybosna’ya gelmesi ve ilk yapıyı inşa etmesinin 550. yıldönümü münasebetiyle 2012 yılını “İsabey İsakoviç Yılı” ilan ettiklerini ve bu yılki ödülü şehrin kuruluş yıldönümünde “Çok önceden gönüllerini fetheden” Erdoğan’a vermek istediklerini söyledi.

ERDOĞAN İLE İSABEY ARASINDA BÜYÜK BENZERLİK

Saraybosna’nın kuruluşunun 550. yıldönümünde Başbakan Erdoğan’ın şehrin konuğu olmasının ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Sulyoviç, Başbakan Erdoğan ile İsabey arasında büyük benzerlik olduğunu ifade etti. Başbakan Erdoğan’ın günümüzün en önemli dünya liderlerinden biri, aynı zamanda da Saraybosna ve Bosna Hersek’in büyük dostu olduğunu ifade eden Sulyoviç, “İsabey de kendi döneminin önemli bir lideriydi. Biz bu toraklarda 450 yıl boyunca Osmanlı ile yaşadık. Bu 450 yıllık süreçte Saraybosna çok güzel ve mistik hikayelere konu oldu. Sayın Erdoğan’ın buraya gelip bu ödülü alması, 450 yıllık bu müthiş zamanın bir nişanesi olacaktır” diye konuştu. Şehrin kurucusu İsabey’le ilgili her şeyi yaşatmak istediklerini ifade eden Sulyoviç, 1996’da Saraybosna’nın Bistrik Mahallesi’nde katliamlar sona erdiğinde, aralarından öğrenci olarak kendisinin de bulunduğu Saraybosna Üniversitesi’nden bir akademisyen grubunun, kentin kurucusu ve fatihi onuruna İsabey İsakoviç anıtını yapmak istediklerini anlattı. Bu nedenle öncelikle İsabey İsakoviç’in mezarını bulmaları gerektiğini ifade eden Sulyoviç, “Bunun için dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdık. Erdoğan da imkanları kısıtlı olan bu akademisyen grubuna araştırma yapabilmemiz için tüm arşivleri kullanma izni vermişti” dedi.

Balkan Günlüğü


İçeriği Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.