Borisov koalisyon ortaklarına: “Etnik gerilim çıkarırsanız, iktidardan vazgeçeceğim”

Balkanlardan Haberler
İçeriği Paylaş

Başbakan Boyko Borisov, Meclis kürsüsünden ülkede etnik gerilim başlamasından kaygı duyduğunu ifade etti. Bugün hükümetin ortağı olan Vatanseverlik Cephesi ve Reformcu Blok milletvekilleri ile Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) milletvekilleri arasında etnik konuda sert tartışmalar yaşandı.

Tartışmalar, İçişleri Bakanı Veselin Vuçkov’un istifasının ve Rumyana Bıçvarova’nın İçişleri Bakanı adaylığının görüşülmesinden dolayı Meclis oturumuna katılan Başbakan ve Bakanların gözü önünde gerçekleşti. Tartışma aşırı ırkçı ve milliyetçi Vatanseverlik Cephesi’nin Eşbaşkanı Valeri Simeonov’un Bunovo garında düzenlenen bombalı saldırıların 30. yılı münasebetiyle yapılan anma törenine neden HÖH partisinin temsilcisinin katılmadığına dair Mestan’a soru yöneltmesiyle başladı. Bunun üzerine HÖH Başkanı Lütfi Mestan’ın birkaç kez Vatanseverlik Cephesi ve Reformcu Blok milletvekillerinin HÖH’e yönelik sert eleştirilerine pozisyon alması çağrısı üzerine Başbakan tepki vermek zorunda kaldı.

Borisov, “Yerel seçimlere kadar bu yönde hareket edilirse etnik gerilimi engelleyemeyeceğiz” dedi. Borisov, bu tartışmalara son verilmediği ve sınırların aşıldığı takdirde etnik gerilimlere yol açan bir iktidarda yer almak istemediğine dair uyardı.

Başbakan, iktidar ortaklarını “Ateşle oynadığınızı bilin” diye uyararak, HÖH’ün tehditlerinin bir aldatma olduğu iddialarından vazgeçmelerini söyledi. Başbakan, HÖH partisinin temsilcileri arasında trenlere bombalı saldırılar yapılmasını onaylayan kişiler olduğuna inanmadığını kaydetti.

Kırcaali Haber


İçeriği Paylaş